Երևանում մեկնարկել է «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության «Երիտասարդների զարգացում» նախագիծը: ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության և «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակում իրականացվող եռամյա ծրագիրն ուղղված է երիտասարդության շրջանում գործազրկության նվազեցմանը: Մինչև 2020-ը նախատեսվում է կյանքի և բիզնես հմտությունների դասընթացներով աջակցել 8000 երիտասարդի:
Երևանում կազմակերպված «Կյանքի հմտություններ» մեկօրյա դասընթացին մասնակցել է 300 երիտասարդ: «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Քրիստոֆ Սփեքի խոսքով, երիտասարդության ինքնազարգացմանը նապաստելը ընկերության կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության գործունեության առանցքային ուղղություններից է:
«Խոշոր գործատու լինելով՝ բավական ամփոփ պատկերացում ունենք անձնային և մասնագիտական այն հմտությունների մասին, որոնք այսօր ավելի մեծ պահանջարկ ունեն հայկական աշխատաշուկայում: Կարծում ենք` այս ծրագիրը կնպաստի մասնակից երիտասարդների կարիերայի զարգացմանն ու մասնագիտական ներուժի դրսևորմանը: Գրանցվածների թիվն արդեն հասել է 1900-ի և մենք շատ ուրախ ենք տեսնելու այդպիսի ակտիվ արձագանք թե Երևանում, թե մարզերում բնակվող երիտասարդների կողմից, ինչն իրապես վկայում է ծրագրի արդիականության և անհրաժեշտության մասին», – ասել է Քրիստոֆ Սփեքը:
Ծրագրի առաջին փուլում մասնակիցները տարբեր մենթորներով ձեռք են բերում ինքնազարգացման և ինքնագնահատման հմտություններ, այդ թվում՝ մասնագիտական կապերի ստեղծման, հետադարձ կապի, ուղեկցող նամակ և ինքնակենսագրական (CV) գրելու, գործատուին ներկայանալու հմտություններ:
Ծրագրի երկրորդ փուլում մասնակիցները կսովորեն բիզնես հմտություններ՝ ժամանակի և նախագծերի կառավարման, հաղորդակցական, բանակցային և վաճառքի հմտություններ, բիզնես պլանավորում, ինչպես նաև ֆինանսական գրագիտություն:
Բացի Երևանից, դասընթացներն անցկացվում են նաև Շիրակի, Լոռու, Տավուշի, Գեղարքունիքի, Կոտայքի, Արագածոտնի և Սյունիքի մարզերում: Շիրակի մարզում «Կյանքի հմտությունների» առաջին դասընթացն արդեն կազմակերպվել է, մասնակցել է 128 երիտասարդ: Մարզային դասընթացների հաջորդ կանգառը Լոռին է:
Մասնակիցները և մենթորները կարող են միանալ ծրագրին առցանց` լրացնելով նշված էլեկտրոնային հայտերը՝ https://goo.gl/oRf48T, https://goo.gl/qE9X3W:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Նաիրի Հարությունյանը նշել է, որ նախարարությունը կարևորում է նմանատիպ միջոցառումների անցկացումը, քանի որ չի կարող լինել որակյալ կրթություն՝ առանց բիզնեսի հետ գործակցության:
«Նախարարությունը խրախուսում է այսպիսի նախաձեռնությունները, որովհետև կադրերին միշտ ընտրում է գործատուն: ԿԳՆ-ի դերակատարումը միայն նրանում է, որ հնարավորինս որակյալ կրթություն ապահովի, բայց կադրերի ուղղորդումը և վերապատրաստումն արդեն գործատուի միջոցով է իրականացվում: Տեսնում եմ՝ ինչքան են երիտասարդները ոգևորված, ինչն առավել քան ոգևորիչ է նաև նախարարության համար»,- նշել է Հարությունյանը:
«Երիտասարդների զարգացում» ծրագրին գրանցումը, դասընթացների համակարգումը, ինչպես նաև կազմակերպչական բոլոր աշխատանքներն իրականացնում և համակարգում է IAB միջազգային բիզնես ակադեմիան: Ակադեմիայի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Արաքսյա Մարտիրոսյանի խոսքով, ժամանակակից տնտեսական մարտահրավերների պարագայում միայն գիտելիքը բավարար չէ մասնագիտական ոլորտում հաջողության հասնելու համար։
«Կյանքի հմտություններով զինված երիտասարդ մասնագետներն են հանդիսանալու Հայաստանի հանրային և մասնավոր հատվածի հենասյուները։ Մենթորների մասնակցությամբ իրականացվող դասընթացներն այն նոր մոտեցումներից է, որը IAB բիզնեսի միջազգային ակադեմիան իր ավելի քան 18 տարվա փորձի արդյունքում արձանագրել է որպես առավել արդյունավետ մեթոդ», – նշել է Արաքսյա Մարտիրոսյանը:

Youth Empowered, an initiative of Coca-Cola Hellenic Armenia has launched in Yerevan. The 3-year initiative, implemented within the framework of a Memorandum of Understanding signed between the Ministry of Education and Science and Coca-Cola Hellenic Armenia, is aimed at reducing unemployment among the youth. By 2020, the program envisages to support as many as 8000 young participants with life and business skills trainings. 300 youth have already participated in a full day Life Skills training, held in Yerevan.
“Youth empowerment is one of the key pillars in our corporate social responsibility program. As a large employer, we have a very thorough understanding of personal and professional skills that are in great demand today in the Armenian labor market. We believe this project will contribute to the career development of our young participants, helping them to reach their professional potential. The number of registered users has already reached 1900. We are very glad to see such an active participation among the youth living in Yerevan and the provinces, which shows that this initiative is both relevant and necessary,” said Christoph Speck, General Manager of Coca-Cola Hellenic Armenia.
In the first stage of Youth Empowered, with the help of experienced mentors program participants acquire self-development and self-assessment skills, including online and offline networking, receiving and giving feedback, writing a cover letter, CV. In the next stage of the program, participants learn business skills, such as time management, project management, communication, negotiation and sales skills, business planning as well as financial literacy. Apart from Yerevan, trainings will be organized in Shirak, Lori, Tavush, Gegharkunik, Kotayk, Aragatsotn and Syunik provinces. 128 participants have already attended the first Life Skills course in Shirak. The next regional training will be held in Lori.
Participants and mentors can join the program by filling in the form at https://goo.gl/oRf48T and https://goo.gl/qE9X3W online applications.
"The Ministry of Education and Science attaches importance to organization of such events as there can be no quality education without cooperation with the private sector. The Ministry also encourages such initiatives, as it is the employer that selects employees. The role of the Ministry of Education is to provide the highest possible quality of education, but the recruiting and training of staff is carried out by the employer. I see the excitement of these young people and that serves as the greatest inspiration to the Ministry, "said Nairi Harutyunyan, Head of Staff of the Ministry of Education and Science.
Registration, coordination of training sessions, as well as all organizational works of “Youth Empowered” are carried out by International Academy of Business.
"Given the modern economic challenges, knowledge alone is not enough to succeed in the professional field. Young specialists equipped with life skills will be the pillars of public and private sectors in Armenia. Trainings held with participation of skillful mentors are one of the new approaches that the IAB International Business Academy has recorded as the most efficient based on our more than 18 years of experience, " said Araksia Martirossian, Founder and CEO of IAB International Business Academy.