Հայաստանում են գտնվում Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի հարցով համազեկուցողներ Ջուզեպե Գալատին (Իտալիա) և Յուլիա Լովոչկինան (Ուկրաինա)՝ նրանք ժամանել են մայիսի 23-ին, այցը կտևի մինչև մայիսի 25-ը:
ԵԽԽՎ համազեկուցողները փաստահավաք առաքելությամբ են Հայաստանում, հայտնում է ԵԽԽՎ կայքը:
Համազեկուցողներին հիմնականում հետաքրքրում են Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունները, նոր կառավարության առաջնահերթությունները, ինչպես նաև քննարկումները բարեփոխումների վերաբերյալ:
ԵԽԽՎ ներկայացուցիչները հանդիպելու են ՀՀ նախագահի, վարչապետի, ԱԺ նախագահի, արտաքին գործերի, արդարադատության և պաշտպանության նախարարների հետ։
Հանդիպումներ կլինեն նաև ԱԺ խորհրդարանական խմբերի, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամների, դատական իշխանությունների, ՄԻՊ-ի, քաղաքացիական հասարակության և դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ։

Giuseppe Galati (Italy, EPP/CD) and Yuliya Lovochkina (Ukraine, SOC), co-rapporteurs of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) for the monitoring of obligations and commitments by Armenia, will make a fact-finding visit to Yerevan from 23 to 25 May 2018, a statement from PACE revealed.
Discussions will mainly focus on recent political developments, the priorities for the new government and the state of reforms.
In Yerevan, Galati and Lovochkina are due to meet, in particular, the President of the Republic, the Prime Minister, the Speaker of the Parliament, and the Ministers of Foreign Affairs, Justice and Defence.
Talks are also scheduled with the political groups represented in the Parliament, the Armenian delegation to PACE, the judicial authorities, the Ombudsperson, and representatives of the diplomatic community and civil society.