ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը մայիսի 23-ին Աստանայում մասնակցել է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի հերթական նիստին:
Նիստի շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախարարն աշխատանքային հանդիպումներ է ունեցել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների իր գործընկերների, այդ թվում՝ առանձին, երկկողմ հանդիպում Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի հետ, հայտնում է ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների կարևորությունը և կողմերի պատրաստակամությունը երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով առկա համաձայնությունների և ծրագրերի շարունակականության ապահովման ու համագործակցության բոլոր ուղղություններով դրանց ընդլայնման վերաբերյալ:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը նիստի ընդլայնված և փակ քննարկումների ժամանակ իր գործընկերների հետ քննարկվել է օրակարգային հարցեր, ուղղված ՀԱՊԿ շրջանակում ռազմական համագործակցության ամրապնդմանը և կազմակերպության ռազմական բաղադրիչի հետագա զարգացմանը, ստորագրվել են մի շարք որոշումներ:
ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստի մասնակիցներին ընդունել է Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը։

23 мая в Астане под председательством министра обороны Республики Казахстан генерал-полковника Сакена Жасузакова состоялось заседание Совета министров обороны (СМО) государств – членов Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), в котором принял участие министр обороны Армении Давид Тоноян. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РА.
В рамках заседания Тоноян провел рабочие встречи с коллегами из стран ОДКБ, в том числе двустороннюю встречу с министром обороны РФ генералом армии Сергеем Шойгу.
Министры в ходе встречи подчеркнули важность армяно-российских союзнических отношений и готовность сторон по обеспечению продолжительности имеющихся программ и договоренностей в двустороннем и многостороннем форматах, их расширению по всем направлениям сотрудничества.
Тоноян со своими коллегами обсудил также вопросы повестки дня, нацеленные на укрепление военного сотрудничества в рамках ОДКБ и дальнейшее развитие военного компонента Организации, был принят ряд решений.