Գեներալ-մայոր Արտակ Դավթյանը ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ է նշանակվել։
Դավթյանը զբաղեցրել է, մասնավորապես, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ օպերատիվ վարչության պետի, ՀՀ ԶՈՒ 5-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարի պաշտոնները։
Արցախյան ազատամարտի ժամանակ կռվել է Արցախի հերոս Շահեն Մեղրյանի ջոկատում, այնուհետև՝ Մեղրիում, Կապանում, մասնակցել է Սրաշենի ազատագրմանը և Տրիդցատկա, Յըմըզլու, Յուխարի ադրբեջանական գյուղերի կրակակետերի ոչնչացմանը։
Ավարտել է Մոսկվայի բարձրագույն ռազմական ուսումնարանը։ 1995 թվականին ընդունվել և 1998 թվականին ոսկե մեդալով ավարտել է Մոսկվայի Ֆրունզեի անվան ռազմական ակադեմիան։ Վերապատրաստվել է ՌԴ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի ռազմական ակադեմիայում։

Major-general Artak Davtyan has been appointed the new chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces, Prime Minister Nikol Pashinyan said in a Facebook post on Thursday, May 24.
Davtyan has previously held the posts of the Operational Department Head of the General Staff, Commander of the 5th Army Corps of the Armenian Armed Forces.
Colonel general Movses Hakobyan was relieved of his duties as the chief of the General Staff earlier on Thursday, Prime Minister Nikol Pashinyan told a Cabinet session on Thursday, May 24.