Ներկայիս կարևորագույն նպատակն է, որ Արցախը ներգրավվի բանակցությունների մեջ բացառապես Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե գործնականում հնարավոր է Ստեփանակերտին վերադարձնել բանակցությունների սեղանի շուրջ, հայտնում է Aysor.am-ը։
Անդրադառնալով Դոնալդ Թրամփի հայտարարությանը, թե առաջիկայում հնարավոր է ԼՂ խնդրի կարգավորումը, ՀՀ արտգործնախարարն ասել է, որ բոլորի հույսն է, որ կարգավորումը լինի շատ շուտով։ «Բայց կարգավորումը պետք է արտահայտի մեր շահերը, մեր ձգտումները, մեր նպատակները և, բնական է, մենք խոսում ենք կոմպրոմիսի մասին, բայց դրա հիմքում դրված է, առաջին հերթին, մեր շահերի ու նպատակների արտահայտությունը, որի հիմքում Արցախի ժողովրդի ազատ ինքնորոշման իրավունքն է», – ասել է Զոհրաբ Մնացականյանը։
Նա ընդգծել է, որ ներկայիս կարևորագույն հարցն է պահպանել բանակցությունների դինամիկան։
Խոսելով իր և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հնարավոր հանդիպման մասին՝ Մնացականյանն ասել է, թե հանդիպումը հնարավորության հարց չէ։ «Սա բանակցությունների էություն է, այն բանակցությունների ձևաչափի մեջ տեղավորվող գործընթաց է», – ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Մայիսի 24-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին հասցեագրված նամակում գրել էր, որ առաջիկա ամիսներին նոր հնարավորություններ կբացվեն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար: «ԱՄՆ-ն, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, պատրաստ է համագործակցել Ձեզ հետ՝ հանուն ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ և կայուն կարգավորման: Առաջիկա ամիսներին հնարավորություններ ենք որոնելու կարգավորման համար՝ դա թույլ կտա էլ ավելի բարելավել ամերիկա-ադրբեջանական հարաբերությունները»,-ասվում է նամակում:

25 Май 2018 - 09:54 AMT
Важнейшая цель Армении в настоящее время – вовлеченность Республики Арцах в процесс переговоров по урегулированию карабахского конфликта исключительно в рамках Минской группы ОБСЕ. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян журналистам в рамках заседания совета попечителей Всеармянского фонда «Айастан» в Ереване, отвечая на вопрос о возможности возвращения Арцаха за стол переговоров, пишет Aysor.am.
Комментируя недавнее заявление президента США Дональда Трампа о возможности скорейшего решения карабахского конфликта, министр отметил: «Мы все надеемся на скорейшее урегулирование. Однако урегулирование должно отражать наши интересы, стремления, цели. Естественно, мы говорим о компромиссе, но в основе этого заложены наши цели и интересы, право народа Арцаха на свободное самоопределение, безопасность народа Арцаха. Необходимо сохранить динамику переговоров».
«Как я уже сказал, в настоящее время важнейшей целью является возобновление переговоров. Ереван находится на связи с сопредседателями Минской группы ОБСЕ, уже состоялась телефонная беседа с главой МИД РФ, в ближайшее время Армению посетят глава МИД Франции и делегация США»,- сказал Мнацаканян.