Լեհաստանի նախագահական պալատը մայիսի 28-ին լուսավորվել է հայկական դրոշի գույներով՝ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 100-ամյակի առթիվ: Այդ մասին հայտնում է Լեհաստանում ՀՀ դեսպանատունը:
«Լեհաստանի նախագահական պալատը 2018 թվականի մայիսի 28-ին՝ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հռչակման 100-ամյակի առթիվ: Շնորհակալություն Լեհաստան»,-ասվում է դեսպանատան ֆեյսբուքյան գրառման մեջ։
100 տարի առաջ՝ 1918 թ․ մայիսի 28-ին, Թիֆլիսում Հայոց Ազգային խորհուրդն ընդունեց Հայաստանի Առաջին Հանրապետության անկախության հռչակագիրը՝ այդպիսով դարեր անց վերականգնելով Հայոց պետականությունը։
Նյութը հրապարակելուց հետո պարզ դարձավ, որ Լեհաստանի նախագահական պալատը լուսավորվել է ոչ միայն հայկական, այլ նաև ադրբեջանական դրոշի գույներով․ մայիսի 28-ին նշվում էր նաև Ադրբեջանական հանրապետության հիմնադրման հարյուրամյակը:

The Presidential Palace of Poland was lit up in the colors of the Armenian flag on Monday, May 28, Armenia’s Embassy in Warsaw said in a Facebook post.
“Poland’s Presidential Palace is lit up in the colors of the Armenian flag to celebrate the 100th anniversary of the establishment of the First Republic of Armenia. Thank you, Poland,” reads the message.
On May 28, Armenia celebrated the 100th anniversary of the foundation of the First Republic of Armenia, which played a decisive role in the further establishment of the country in the decades that followed.
Update: It turned out after publishing the material that the Polish Presidential Palace was also lit up in the colors of the Azerbaijani flag as Azerbaijan was also celebrating the 28th anniversary of the establishment of its First Republic.