Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին հրաժարվել է հեռանալ պաշտոնից Թբիլիսիում ցուցարարների պահանջով: Հունիսի 1-ին նրա հայտարարությունը տարածել է կառավարության մամուլի ծառայությունը:
«Երբ վստահ լինեմ, որ իմ հրաժարականն օգուտ կտա երկրին և գոնե մի փոքր կբարելավի և կլիցքաթափի իրավիճակը, չեմ կասկածի ոչ մի վայրկյան: Այսօր այդպիսի իրավիճակ և նման պահ չէ»,-ասել է նա, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Մայիսի 31-ի երեկոյան Թբիլիսիում հարյուրավոր մարդիկ են դուրս եկել բողոքի ակցիայի՝ ընդդեմ 2017-ի դեկտեմբերին երկու դպրոցականների սպանության գործով դատավճռի:
Միջադեպը տեղի է ունեցել 2017-ի դեկտեմբերի 1-ին: Թիվ 51 դպրոցում վիճաբանություն էր առաջացել 9-րդ և 11-րդ դասարանների աշակերտների միջև, իսկ ավելի ուշ դանակահարություն էր տեղի ունեցել մեկ այլ դպրոցի անչափահասների մասնակցությամբ: Վերջիններս օգնության էին եկել 9-րդ դասարանի աշակերտներից մեկին: Դատավճիռը վրդովեցրել էր նաև դատախազներին:
Հունիսի լույս 1-ի գիշերը ցուցարարները ստիպված են եղել ընդհատել ակցիան հորդառատ անձրևի պատճառով, սակայն, մտադիր են շարունակել 16:00-ին: Նշվում է, որ ակցիային կարող են միանալ շրջանների բնակիչները:
Դատավճիռը վրդովեցրել էր դատախազին, մեղադրող կողմը հայտարարել է վերաքննիչ դատարան դիմելու մտադրության մասին: Գլխավոր դատախազ Իրակլի Շոթաձեն հրաժարական է տվել:Ցուցարարները պահանջել են վարչապետի հրաժարականը:
Սպանվածներից մեկի հայրը հայտարարել է, որ վարչապետը եկել էր ոչ թե իրեն ցավակցելու, այլ «մեկ անգամ էլ խաբելու»: Ավելի ուշ հատուկ ճեպազրույցում Կվիրիկաշվիլին հայտարարեց, որ նոր հետաքննությունը թափանցիկ կլինի և նա իր անձնական հսկողության տակ է առնելու այն:

1 Июнь 2018 - 09:19 AMT
Премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили отказался оставить свой пост – несмотря на протесты в Тбилиси. Соответствующее заявление 1 июня распространила пресс-служба грузинского правительства.
«Как только я буду убежден, что отставка моего кабинета принесет пользу стране и хотя бы немного улучшит и разрядит ситуацию, я не буду сомневаться ни секунды. Сегодня – не та ситуация и не тот момент», – подчеркнул глава кабмина, пишет Deutsche Welle.
Вечером 31 мая в Тбилиси несколько тысяч человек вышли на акцию протеста в связи с приговором по делу об убийстве двух школьников в декабре 2017 года.
Леван Дадунашвили и Давид Саралидзе погибли во время массовой драки между учащимися. Тбилисский городской суд 31 мая частично оправдал обвиняемых по этому делу. Одному из них, в частности, переквалифицировали обвинение с умышленного убийства на попытку умышленного убийства.
После вынесения вердикта протестующие, в том числе отец одного из погибших, вышли на акцию к зданию Главной прокуратуры Грузии. После этого руководитель ведомства Ираклий Шотадзе подал в отставку. Митинг переместился к зданию парламента страны. Собравшиеся начали скандировать требования отставки правительства.
В ночь на 1 июня акцию пришлось временно прекратить из-за проливного дождя. Митингующие планируют продолжить ее 1 июня с 16:00 по местному времени. По предварительной информации, к мероприятию могут присоединиться жители регионов.
В заявлении для прессы Георгий Квирикашвили заверил, что прокуратура вернет дело на доследование. Следственный процесс возглавит вице-премьер Георгий Гахария. Премьер пообещал взять дело на личный контроль. Кроме того, в кратчайшие сроки парламент страны должен утвердить состав новой следственной комиссии. Родителям погибших на всех этапах будет предоставлен доступ к оперативной информации, пообещал Квирикашвили.