Եվրոպական երկրներից ՀՀ քաղաքացիներին ավելի հաճախ Շենգենի գոտու վիզա է տրամադրում Գերմանիան, մինչդեռ Իտալիան գնալով ավելի հաճախ է մերժում: Այդ մասին հայտնում է SchengenVisaInfo.com ծառայությունը, որը հատուկ PanARMENIAN.Net-ի համար տվյալներ է հավաքել:
Մասնավորապես, 2017-ին Գերմանիան առավելագույն քանակի միանվագ շենգենյան վիզաներ է տրամադրել ՀՀ քաղաքացիներին, թեև Հունաստանն է հաշվետու շրջանում ստացել և մշակել հայտերի առավելագույն քանակը:
Ընդհանուր առմամբ, 2017-ին ՀՀ քաղաքացիներին առավելագույն թվով մուտքի արտոնագրեր են տրամադրել Գերմանիան, Հունաստանը, Իտալիան, Լիտվան, Ֆրանսիան, Լեհաստանը և Չեխիան: Ինչպես հայտնում է աղբյուրը, Եվրահանձնաժողովի միգրացիայի և ներքին գործերի վարչության վրա հղումով, 15.183 հայ է միանվագ շենգենյան վիզայի հայտ ներկայացրել Հունաստանի հյուպատոսությունում, որից 13.544-ով տրվել է շենգենյան վիզա, մոտ 2000 մարդ մերժվել է:
Մյուս կողմից, Գերմանիայի հյուպատոսություն է դիմել 14.942 մարդ, որից 13.773-ը ստացել է մուտքի արտոնագիր:
Ըստ վիճակագրական տվյալների, Իտալիան վիզայի 11.662 հայտ է ստացել, որից հաստատել է 9.450-ը և մերժել է 2212-ի դեպքում, ինչն ամենաբարձր ցուցանիշն է Եվրոպայի 7 երկրի թվում:
Լիտվան ստացել է 10.152 հայտ և հաստատել է 8.898-ը, Ֆրանսիան հաստատել է 4.482-ը 5.963 հայտից, Լեհաստանը՝ 3.981-ը 4.523-ից, իսկ Չեխիան՝ 3111-ը 3.746-ից:
Գերմանիայի տրամադրած վիզաների ընդհանուր քանակում, ՀՀ քաղաքացիների բազմակի մուտքի արտոնագրերի ստացման հայտերը կազմել են 39,2%: Լիտվայի տրամադրած վիզաներից բազմակիների տոկոսը եղել է 30,1, որին հաջորդում են Իտալիան (28,3%), Լեհաստանը (20%), Ֆրանսիան (18,5), Հունաստանը (17,2%) և Չեխիան (15,9%):
Այդպիսով, Գերմանիայի հյուպատոսությունը նվազագույն քանակի հայտ է մերժել ՀՀ քաղաքացիներից՝ ընդամենը 7,8%-ը, Իտալիան՝ առավելագույն 19 %-ը: Այլ երկրների դեպքում մերժումների տոկոսները հետևյալն են. Ֆրանսիան՝ 17,9%-ը, Չեխիան՝ 16,8%-ը, Լիտվան՝ 12,0%, Լեհաստանը՝ 11,9%, Հունաստանը՝ 10,8%-ը:

Germany is the European country most likely to grant Schengen visas to Armenian citizens, while Italy is the most likely to reject, reveal data compiled by SchengenVisaInfo.com specifically for PanARMENIAN.Net.
In particular, Germany issued the biggest number of uniform Schengen visas to Armenian citizens in 2017, although Greece received and handled the highest number of visa applications in the reporting period.
Overall, Germany, Greece, Italy, Lithuania, France, Poland and the Czech Republic issued the biggest number of visas to Armenians last year.
15,183 Armenians applied for a uniform Schengen visa with the consulate of Greece, with 13,544 of them granted Schengen entries and less than 2,000 rejected, the platform cited statistics provided by the Migration and Home Affairs Office of the European Commission.
On the other hand, the number of uniform visa applications submitted to the German consulate totaled 14,942, out of which 13,773 were approved.
Italy grasped a higher number of applications for this type of visa too, yet, the scale of rejections was bigger. According to statistics, 11,662 visa applications were process by Italy, 9,450 of which received a positive response, while 2,212 were denied, the highest among seven countries.
Lithuania, meanwhile, received 10,152 applications and approved 8,898, France selected 4,482 out of the total 5,963 applications, Poland gave a positive response to 3,981 applications out of a total of 4,523, and the Czech Republic granted 3,113 visas for 3,746 applications.
In the overall number of visas issued by Germany, Multiple Entry Visas sought for by Armenian citizens accounted for 39.2%. Accordingly, 30.1% of visas issued by Lithuania were MEVs, followed by Italy (28.3%), Poland (20%), France (18.5), Greece (17.2%) and the Czech Republic (15.9%).
The fact that Germany was less restrictive on visa issuances to Armenian applicants is clear, given the lowest rate of uniform visa refusals. The number of applications rejected by the German consulate accounted for 7.8% of all applications made by Armenian citizens. By contrast, Italy had the highest rate of non-issuance of uniform visas – 19% of all the applications. The percentage of refusal for other countries is as follows: France – 17.9%, the Czech Republic – 16.8%, Lithuania – 12.0 %, Poland – 11.9%, Greece – 10.8%.