Եվրոպական երկրներից ՀՀ քաղաքացիներին ավելի հաճախ Շենգենի գոտու վիզա է տրամադրում Գերմանիան, մինչդեռ Իտալիան գնալով ավելի հաճախ է մերժում: Այդ մասին հայտնում է SchengenVisaInfo.com ծառայությունը, որը հատուկ PanARMENIAN.Net-ի համար տվյալներ է հավաքել:
Մասնավորապես, 2017-ին Գերմանիան առավելագույն քանակի միանվագ շենգենյան վիզաներ է տրամադրել ՀՀ քաղաքացիներին, թեև Հունաստանն է հաշվետու շրջանում ստացել և մշակել հայտերի առավելագույն քանակը:
Ընդհանուր առմամբ, 2017-ին ՀՀ քաղաքացիներին առավելագույն թվով մուտքի արտոնագրեր են տրամադրել Գերմանիան, Հունաստանը, Իտալիան, Լիտվան, Ֆրանսիան, Լեհաստանը և Չեխիան: Ինչպես հայտնում է աղբյուրը, Եվրահանձնաժողովի միգրացիայի և ներքին գործերի վարչության վրա հղումով, 15.183 հայ է միանվագ շենգենյան վիզայի հայտ ներկայացրել Հունաստանի հյուպատոսությունում, որից 13.544-ով տրվել է շենգենյան վիզա, մոտ 2000 մարդ մերժվել է:
Մյուս կողմից, Գերմանիայի հյուպատոսություն է դիմել 14.942 մարդ, որից 13.773-ը ստացել է մուտքի արտոնագիր:
Ըստ վիճակագրական տվյալների, Իտալիան վիզայի 11.662 հայտ է ստացել, որից հաստատել է 9.450-ը և մերժել է 2212-ի դեպքում, ինչն ամենաբարձր ցուցանիշն է Եվրոպայի 7 երկրի թվում:
Լիտվան ստացել է 10.152 հայտ և հաստատել է 8.898-ը, Ֆրանսիան հաստատել է 4.482-ը 5.963 հայտից, Լեհաստանը՝ 3.981-ը 4.523-ից, իսկ Չեխիան՝ 3111-ը 3.746-ից:
Գերմանիայի տրամադրած վիզաների ընդհանուր քանակում, ՀՀ քաղաքացիների բազմակի մուտքի արտոնագրերի ստացման հայտերը կազմել են 39,2%: Լիտվայի տրամադրած վիզաներից բազմակիների տոկոսը եղել է 30,1, որին հաջորդում են Իտալիան (28,3%), Լեհաստանը (20%), Ֆրանսիան (18,5), Հունաստանը (17,2%) և Չեխիան (15,9%):
Այդպիսով, Գերմանիայի հյուպատոսությունը նվազագույն քանակի հայտ է մերժել ՀՀ քաղաքացիներից՝ ընդամենը 7,8%-ը, Իտալիան՝ առավելագույն 19 %-ը: Այլ երկրների դեպքում մերժումների տոկոսները հետևյալն են. Ֆրանսիան՝ 17,9%-ը, Չեխիան՝ 16,8%-ը, Լիտվան՝ 12,0%, Լեհաստանը՝ 11,9%, Հունաստանը՝ 10,8%-ը:

Из европейских стран Германия наиболее чаще предоставляет шенгенские визы гражданам Армении, в то время, как Италия чаще всего отвечает отказом на заявки граждан РА на предоставление визы. Об этом сообщает сервис SchengenVisaInfo.com, собравший специально для PanARMENIAN.Net данные по Армении.
В частности, в 2017 году Германией было выдано наибольшее количество однократных шенгенских виз для граждан Армении, хотя Греция получила и обработала наибольшее количество заявок на получение визы в отчетном периоде.
В целом, в 2017 году наибольшее количество виз гражданам Армении выдали Германия, Греция, Италия, Литва, Франция, Польша и Чехия.
Как сообщает источник со ссылкой на Управление по делам миграции и внутренних дел Европейской комиссии,15.183 армянина подали заявку на однократную шенгенскую визу в консульстве Греции, 13.544 из них предоставили шенгенские визы, менее 2000 человек получили отказ.
С другой стороны, в консульство Германии с заявками о предоставлении однократной визы обратились 14.942 человека, из которых 13.773 получили визы.
Согласно статистическим данным, Италия получила 11.662 заявки на получение визы, из которых утвердила 9.450 и отказала 2212 человеку, что является самым высоким показателем отказа среди семи стран Европы.
Литва получила 10.152 заявки и утвердила 8.898, Франция утвердила 4.482 из 5.963 заявок, Польша – 3981 из 4523-х, а Чехия предоставила 3111 визу, получив 3746 заявлений.
В общем количестве виз, выданных Германией, многократные въездные визы, запрошанные гражданами Армении, составили 39,2%. Из выданных Литвой виз процент многократных составляет 30,1, далее следуют Италия (28,3%), Польша (20%), Франция (18,5), Греция (17,2%) и Чехия (15,9%).
Таким образом, консульство Германии отклонило наименьшее количество заявок на получение визы от граждан Армении – всего 7,8% от общей суммы, Италия – наибольшее – 19% всех заявок. В случае с другими странами проценты отказов выглядят следующим образом: Франция – 17,9%, Чехия – 16,8%, Литва – 12,0%, Польша – 11,9%, Греция – 10,8% от общего числа всех заявок от граждан Армении.