Եթե Բաղդադը չլուծի ահաբեկչության հարցը, Թուրքիան կարող է ռազմական գործողություն սկսել իրաքյան 3 քաղաքում: Այդ մասին CNN Turk-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
Ըստ նրա, Անկարան կարող է հարվածներ հասցնել Սինջարին, Քանդիլին և Մահմուրին, որոնք համարվում են ահաբեկիչների հենակետերը, գրում է Lenta.ru-ն:
Մարտի կեսին Էրդողանը հայտարարեց, որ մտադիր է ոչնչացնել քրդական կազմավարումներն Իրաքի հյուսիսում, որոնց Անկարան ահաբեկչական է համարում: «Մենք հետևում ենք ահաբեկչական օջախների առաջացմանը երկրի հյուսիսում: Շուտով մենք կոշտ հարված կհասցնենք նրանց»,-ասել էր նա:
2016-ի աշնանը Բաղդադի և Անկարայի միջև քաղաքական հակասությունները սրվեցին: Այն ժամանակ Իրաքի վարչապետը հայտարարեց, որ Թուրքիան կարող է տարածաշրջանային պատերազմ հրահրել՝ շարունակելով իր զորքերը տեղակայել այլոց տարածքներում:

8 Июнь 2018 - 09:40 AMT
В случае, если Багдад не решит проблему терроризма, Турция может начать военную операцию в трех иракских городах. Об этом в интервью CNN Turk заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
По его словам, Анкара может ударить по Синджару, Кандилю и Махмуру, считающихся рассадником террористов, пишет Lenta.ru.
В середине марта Эрдоган заявлял о намерении уничтожить курдские формирования на севере Ирака, которые Анкара причисляет к террористам.
«Мы отслеживаем появление террористических гнезд на севере страны при каждой имеющейся возможности. Скоро мы нанесем по ним жесткий удар», — говорил турецкий лидер.
Осенью 2016 года между Багдадом и Анкарой обострился политический конфликт. Тогда премьер-министр Ирака заявил, что Турция рискует спровоцировать региональную войну, продолжая размещать свои войска на чужой территории.