Ամերիկացի հայտնի շեֆ խոհարար, գրող և հեռուստահաղորդավար Էնթոնի Բուրդենը վախճանվել է հունիսի 8-ին Ֆրանսիայում: Նա 61 տարեկան էր: Այդ մասին հայտնել է CNN-ը:
Ըստ հեռուստաալիքի, խոհարարն ինքնասպան է եղել:
«Մեծ վշտով կարող ենք հաստատել մեր ընկեր և գործընկեր Էնթոնի Բուրդենի մահը», -ասվում է հեռուստաալիքի հայտարարության մեջ:
Էնթոնի Բուրդենը իր խոհարարական Parts Unknown հաղորդման պատրաստման համար ճանապարհորդել է ամբողջ աշխարհում, իսկ 2017-ի աշնանը եղել է Հայաստանում: Նրան ուղեկցում էր Սերժ Թանկյանը: Հայտնի հաղորդավարը նաև Արցախ էր այցելել՝ իր «Էնթոնի Բուրդեն՝ անհայտ տեղանքներ» հեռուստաշոուի համար ռեպորտաժ նկարահանելու նպատակով: Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարեց նրան սև ցուցակում ընդգրկելու մասին:

8 Июнь 2018 - 12:20 AMT
Американский шеф-повар, писатель и телеведущий Энтони Бурден скончался 8 июня во Франции на 62-м году жизни. Об этом сообщил телеканал CNN.
По его данным, причиной смерти повара стало самоубийство.
«С необычайной скорбью мы можем подтвердить смерть нашего друга и коллеги Энтони Бурдена», – говорится в заявлении телеканала.
Бурден сделал профессиональную карьеру шеф-повара и в 2000 году выпустил книгу «Конфиденциальная кухня: приключения в кулинарном Подбрюшье», которая принесла ему ошеломительный успех и славу. Он написал еще несколько гастрономических бестселлеров и начал сниматься в собственном телевизионном шоу Anthony Bourdain: No Reservatinos, посвященном кухням разных стран мира.
В октябре 2017 года Бурден посетил Шуши для съемок очередного выпуска его телешоу «Энтони Бурден: неизвестные места». После этого МИД Азербайджана заявил, что внесет повара в свой «черный список» за посещение Нагорного Карабаха.