Հունիսի 6-ին և 7-ին ադրբեջանական կողմը դիմել է ՀՀ ԶՈւ հրամանատարությանը՝ խնդրելով թույլատրել որոշ քաղաքացիների մոտենալ Գյուննութ ավերակ բնակավայրի հարավային արվարձանի գերեզմանատեղիներին։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնում է ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Նման խնդրանք այդ հատվածում ադրբեջանական կողմը հայտնել է առաջին անգամ։ Հայկական կողմը հավատարիմ լինելով մարդասիրական նորմերին և մշտապես կատարելով լարվածության թուլացման քայլեր, համաձայնել է թույլատրել խաղաղ բնակիչներին կարճ ժամանակով մոտենալ գերեզմանատեղիին», – գրել է նա:
Ավելի վաղ, ադրբեջանական ԶԼՄ-ներն ապատեղակատվություն էին տարածել, թե իբրև ադրբեջանցիները «վերադարձել են մայիսին Ադրբեջանի ԶՈւ-ի կողմից ազատագրված» Գյուննութ բնակավայր:

On June 6 and 7, the Azerbaijani side appealed to the Command of Armenian Armed Forces asking to allow some citizens to approach the graveyard of the southern suburbs of the village of Gyunut, Armenian Defense Ministry spokesman Artsrun Hovhannisyan said in a Facebook post.
Hovhannisyan said it was the first time for Azerbaijan to make such a request concerning that part near the border.
"Committed to the humanitarian norms and constantly taking steps to deescalate tension, the Armenian side has agreed to allow civilians to approach the tomb for a short time."