Հայաստանն այն 25 երկրի թվում է, ուր նախընտրում են ուղևորվել ռուսաստանցի զբոսաշրջիկները 2018-ին: Այդ մասին հայտնում է վերլուծական ՏուրՍտատ ընկերությունը, որը կազմել է ՌԴ-ից արտագնա տուրիզմի երկրների վարկանիշը 2018-ի առաջին եռամսյակի համար:
ՌԴ-ից Հայաստան իրականացվել է 79.000 ուզևորություն, ինչը 22 տոկոսով ավելի է, քան 2017-ի նույն շրջանում:
Հայաստանը 22-րդ տեղում է, իսկ առաջին տասնայկում են Աբխազիան, Ֆինլանդիան, Ղազախստանը, Թաիլանդը, Ուկրաինան, Չինաստանը, Էստոնիան, ԱՄԷ-ն, Գերմանիան և Լեհաստանը:
Հարևան Վրաստանն ու Ադրբեջանը վարկանիշի 14-րդ և 15-րդ տեղերում են համապատասխանաբար: Վրաստան ուղևորությունների քանակը եղել է 163.000՝ աճը 21 տոկոս, Ադրբեջան՝ 147.000՝ աճը 6 տոկոս:
Ըստ գործակալության, աճի տեմպերով առաջատարներն են Քաթարը, ԱՄԷ-ն ու Թուրքիան:
Արտագնա զբոսաշրջության ցուցանիշները ՌԴ-ից 2018-ի առաջին 3 ամսում աճել են 12 տոկոսով, իսկ 2017-ին կազմել են 40 մլն:

Armenia was one of the top 25 countries most popular among Russian travelers for outbound tourism in the first quarter of 2018.
According to information compiled by analytical agency TurStat, 79.000 Russians took trips to Armenia in the reporting period, up by 22% year-on-year.
The analysis reveals that Qatar, the United Arab Emirates and Turkey saw the biggest growth of arrivals in the first three months of the current year.
Armenia, in particular, is placed the 22nd, while Abkhazia, Finland, Kazakhstan, Thailand, Ukraine, China, Estonia, the UAE, Germany and Poland take the top spots.
7.5 million Russians traveled abroad in Q1, up by 12% y/y.
As reported earlier, the mountainous Lake Sevan in central eastern Armenia is one of the top 5 resorts of the CIS countries, popular among Russian tourists in summer 2018.