Հունիսի 10-ի երեկոյան Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծում ադրբեջանական կողմից զինադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտման հետևանքով սպանվել է Արցախի ՊԲ զինծառայող։ Այդ սադրանքի հնարավոր բոլոր հետևանքների պատասխանատվությունն ամբողջությամբ կրում է ադրբեջանական կողմը։ Այդ մասին ասվում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանի հայտարարության մեջ:
Նախարարությունն իր խորին ցավակցությունն է հայտնել զոհվածի հարազատներին և ծառայակիցներին։
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների Հայաստան այցելության նախօրեին կատարված այդ քայլը գնահատում ենք որպես Բաքվի հերթական սադրանք՝ ուղղված տարածաշրջանում իրավիճակի սրմանը և լարվածության նվազեցման շուրջ պայմանավորվածությունների տապալմանը։ Տվյալ միջադեպը ևս մեկ անգամ ընդգծում է 1994-1995թթ․ զինադադարի հաստատման և ամրապնդման մասին եռակողմ անժամկետ համաձայնագրի կատարման, ինչպես նաև ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ 2016-2017թթ․ գագաթաժողովների ժամանակ շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման, ԵԱՀԿ նախագահողի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման կարևորությունը »,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ հայկական կողմը բազմիցս է հայտարարել, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում առաջընթացի բանալին խաղաղ բանակցություններին նպաստող մթնոլորտի ձևավորումն է։ «Ադրբեջանական կողմի նմանօրինակ գործողությունները, ըստ էության, հակադիր նպատակ են հետապնդում»,-ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

Вечером 10 июня в результате грубого нарушения Азербайджаном режима перемирия на линии соприкосновения с ВС Арцаха убит военнослужащий ВС Арцаха. Ответственность за все возможные последствия этой провокации несет азербайджанская сторона, говорится в комментарии пресс-секретаря МИД Армении Тиграна Балаяна.
10 июня, около 18:00 по ереванскому времени, на оборонительном участке одной из воинских частей Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), дислоцированной в южно-восточном направлении линии соприкосновения, вследствие стрельбы ВС Азербайджана смертельное ранение получил военнослужащий Ваагн Джоникович Элоян, 1992 г.р..Для выяснения подробностей инцидента ведется следствие.
Министерство выражает глубокие соболезнования родным и сослуживцам погибшего.
«Этот шаг, совершенный накануне визита сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Армению, расцениваем как очередную провокацию Баку, направленную на обострение ситуации в регионе и провал договоренностей о снижении напряженности.
Данный инцидент в очередной раз подчеркивает важность выполнения подписанного в 1994-95 гг бессрочных соглашений об установлении и укреплении режима перемирия, а также договоренностей 2016-17 гг о внедрении механизмов расследования инцидентов, расширении команды личного представителя действующего председателя ОБСЕ»,- говорится в заявлении МИД РА.
Отмечается, что армянская сторона неоднократно заявляла: ключом к прогрессу в переговорном процессе является создание атмосферы, способствующей проведению переговоров.
«Подобные действия азербайджанской стороны, по сути, преследуют противоположную цель. Ответственность за все возможные последствия этой провокации несет азербайджанская сторона»,- говорится в заявлении.