Հունիսի 10-ի երեկոյան Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծում ադրբեջանական կողմից զինադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտման հետևանքով սպանվել է Արցախի ՊԲ զինծառայող։ Այդ սադրանքի հնարավոր բոլոր հետևանքների պատասխանատվությունն ամբողջությամբ կրում է ադրբեջանական կողմը։ Այդ մասին ասվում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանի հայտարարության մեջ:
Նախարարությունն իր խորին ցավակցությունն է հայտնել զոհվածի հարազատներին և ծառայակիցներին։
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների Հայաստան այցելության նախօրեին կատարված այդ քայլը գնահատում ենք որպես Բաքվի հերթական սադրանք՝ ուղղված տարածաշրջանում իրավիճակի սրմանը և լարվածության նվազեցման շուրջ պայմանավորվածությունների տապալմանը։ Տվյալ միջադեպը ևս մեկ անգամ ընդգծում է 1994-1995թթ․ զինադադարի հաստատման և ամրապնդման մասին եռակողմ անժամկետ համաձայնագրի կատարման, ինչպես նաև ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ 2016-2017թթ․ գագաթաժողովների ժամանակ շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման, ԵԱՀԿ նախագահողի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման կարևորությունը »,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ հայկական կողմը բազմիցս է հայտարարել, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում առաջընթացի բանալին խաղաղ բանակցություններին նպաստող մթնոլորտի ձևավորումն է։ «Ադրբեջանական կողմի նմանօրինակ գործողությունները, ըստ էության, հակադիր նպատակ են հետապնդում»,-ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

The death of a serviceman of the Nagorno Karabakh Defense Army as a result of Azerbaijan’s crossborder gunfire was a provocation undertaken by Baku aimed at escalating the situation in the region and undermine agreements on reducing tension, Armenia’s Foreign Ministry said in a statement on Monday, June 11.
The statement also says that the incident occurred on the eve of the visit of the OSCE Minsk Group co-chairs to Armenia.
A Karabakh soldier, Vahagn Eloyan (b. 1992) was killed in Azerbaijan’s crossborder fire on Sunday. An investigation into the details of the incident is underway.
“The incident once again stresses the importance of implementing the trilateral agreement on the establishment and strengthening of the ceasefire of 1994-1995, as well as the implementation of the agreements reached in 2016-2017 on the introduction of a mechanism for investigating incidents on the contact line and enhancing the capabilities of the office of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office,” Foreign Ministry spokesman Tigran Balayan said.