Ադրբեջանում, հրթիռային զորքերի նորաբաց զորամասում, ուր այցելել է նախագահ Իլհամ Ալիևը, ցուցադրվել են «Պոլոնեզ» համազարկային կրակի ռեակտիվ հրթիռային համակարգերը և Իսրայելի արտադրության LORA օպերատիվ մարտավարական հրթիռային համալիրները՝ կոշտ վառելիքով գործող բալիստիկ հրթիռով: Դրանք երևում են զորամասի բացման լուսանկարներում, որոնք հրապարակվել են Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնական կայքում:
Լուսանկարներում երևում է, թե ինչպես է Ալիևն այդ երկրի ՊՆ ղեկավար Զաքիր Հասանովի ուղեկցությամբ անցնում «Պոլոնեզների» մոտով: Իսկ լուսանկարներից մեկում պատկերված է Ալիևը՝ հրթիռային համալիրի շասիի ղեկի մոտ:Մեկ այլ լուսանկարում երևում են իսրայելյան համալիրները:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ 2018-ին Բելառուսը մտադիր է կատարել «Պոլոնեզ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի արտահանման առաջին պայմանագիրը: Արտահանվելու է 10 այդպիսի համակարգ, որոնց հավանական պատվիրատուն Ադրբեջանն է: Այդ մասին գրում է ռուսական «Կոմերսանտը»՝ հավելելով, որ այդ պայմանագիրը բացասաբար կընդունվի Հայաստանում, սակայն այնտեղ եղած «Իսկանդերները» պետք է զսպող դերակատարություն ունենան: «Կոմերսանտի» ռազմական դիվանագիտական աղբյուրը կարծում է, որ պատրաստվող պայմանագիրը կարող է դիտարկվել որպես «Ադրբեջանի ուշացած պատասխանը ՌԴ կողմից Հայաստանին «Իսկանդերների» մատակարարմանը:

11 Июнь 2018 - 08:46 AMT
Азербайджан на открытии воинской части ракетных войск продемонстрировал белорусские реактивные системы залпового огня (РСЗО) «Полонез» и израильские оперативно-тактические ракетные комплексы (ОТРК) с одноступенчатой твердотопливной баллистической ракетой LORA.
На кадрах открытия воинской части, которую посетил президент Азербайджана Ильхам Алиев, видно, как Алиев в сопровождении министра обороны генерал-полковника Закира Гасанова проходит перед рядом комплексов «Полонез». На других фотографиях видны израильские ОТРК.
Алиев на фоне РСЗО «Полонез»
Ранее источник, близкий к Минобороны Белоруссии, сообщил, что в 2018 году Белоруссия планирует приступить к выполнению первого экспортного контракта на поставку 10 РСЗО «Полонез». Вероятным заказчиком системы назывался Азербайджан: министр обороны этой страны посещал Белоруссию, где знакомился с технологией производства РСЗО.
Читайте также:Азербайджанский «Гладиатор»: Для Алиева уложили асфальт до пшеничного поля, чтобы он потрогал колосья