ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ու Հյուսիսային Կորեայի նախագահ Կիմ Չեն Ինը փաստաթուղթ են ստորագրել Սինգապուրում հանդիպման ավարտին: Ստորագրումից հետո Թրամփը խոստացել է Կիմ Չեն Ինին Սպիտակ տուն հրավիրել:
«Սա պատմական հանդիպում էր և մենք որոշել ենք անցյալը հետևում թողնել: Մենք մտադիր ենք պատմական փաստաթուղթ ստորագրել»,-ասել է լրագրողներին Կիմ Չեն Ինը ստորագրման արարողության ժամանակ: Նա հայտարարել է, որ աշխարհը «հսկայական փոփոխությունների ականատեսը կդառնա»,-հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Իր հերթին Թրամփը հայտարարել է, որ հպարտ է հանդիպման արդյունքներով: Թրամփը Կիմ Չեն Ինին անվանել է «արժանի զրուցակից և շնորհալի մարդ»: «Նա արժանավոր բանակցող է, նա խոսում է իր ժողովրդի անունից: Ես իմացա, որ նա շատ շնորհալի մարդ է և պարզեցի, որ շատ է սիրում իր երկիրը»,-ասել է Թրամփը:
Փաստաթղթի բովանդակությունը դեռ անհայտ է, սակայն ըստ CNN-ի, որը հղում է անում աղբյուրին ամերիկյան պատվիրակությունում, դա, հավանաբար, հռչակագիր է բանակցություններում հաջողության և կողմերի միջև երկխոսությունը շարունակելու վերաբերյալ:
Սինգապուրյան հանդիպումն ԱՄՆ և Հյուսիսային Կորեայի նախագահների առաջին անձնական հանդիպումն էր պատմության մեջ: Գագաթնաժողովը հնարավոր դարձավ տևական բանակցությունների արդյունքում: Թրամփը Կիմ Չեն Ինի հետ հանդիպման հիմնական նպատակը համարում է Հյուսիսային Կորեայի ապամիջուկայնացման գործընթացի սկիզբը:
Հյուսիսային Կորեայի իշխանություններն առաջին անգամ հայտարարել են, որ պատրաստ են Վաշինգտոնի հետ քննարկել Կորեական թերակղզում միջուկային զենքից ազատ գոտու ստեղծման հնարավորությունը:

12 Июнь 2018 - 07:17 AMT
Лидеры США и КНДР по итогам встречи в Сингапуре подписали совместную декларацию. Ким Чен Ын и Дональд Трамп поблагодарили друг друга за проведенные переговоры.
«У нас была историческая встреча и мы решили оставить прошлое позади. Мы собираемся подписать исторический документ», — сказал журналистам Ким Чен Ын на церемонии подписания. Он заявил, что мир «стал свидетелем огромных изменений» и выразил благодарность Трампу за прошедшую встречу, пишет РБК со ссылкой на CNN.
Американский президент, в свою очередь, заявил что переговоры положили начало его «особым отношениям» с Ким Чен Ыном. По словам Трампа, подписанный лидерами документ стал «всеобъемлющим». Кроме того, подводя итоги встречи, глава Белого дома пообещал, что денуклеаризация КНДР «начнется очень скоро».
Говоря об ощущениях от опыта личного общения с северокорейским лидером, Трамп, стоя рядом с Ким Чен Ыном, назвал его «достойным собеседником» и «одаренным человеком». «Он достойный переговорщик. Он говорит от лица своего народа. Я узнал, что он очень одаренный человек. Я также выяснил, что он очень любит свою страну», — рассказал Трамп.
Точное содержание документа пока неизвестно, однако по данным телеканала, ссылающегося на источник в американской делегации, он представляет собой декларацию о признании достигнутого прогресса на переговорах и продолжении диалога сторон.
Сразу после подписания декларации Дональд Трамп пообещал пригласить лидера КНДР на новую встречу в Белый дом. «Несомненно, я это сделаю», — заявил он.
Переговоры Трампа и Ким Чен Ына стали первой в истории личной встречей лидеров США и КНДР. Саммит стал итогом продолжительных переговоров, участие в которых принимал глава ЦРУ, назначенный вслед за этим госсекретарем США, Майк Помпео. Специально с этой целью он несколько раз посетил Пхеньян.