Իսրայելի խորհրդարանը՝ Քնեսեթը, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը կքննարկի ընդլայնված նիստում հունիսի 26-ին: Քննարկումը կայանալու էր հունիսի 12-ին, սակայն Իսրայելի օրենսդիր մարմինը տեղափոխեց քննարկումը, գրում է The Times of Israel-ը:
Խորհրդարանի խոսնակ Յուլի Էդելշտեյնը և «Մերեց» ձախակողմյան ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդ Թամար Զանդբերգը պայմանավորվածության են հասել, որոնց համաձայն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման քննարկումը տեղի կունենա Թուրքիայում հունիսի 24-ին կայանալիք ընտրություններից հետո, որոնց արդյունքում Թուրքիան կդառնա նախագահական երկիր:
Ավելի վաղ Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն ընդունեց ԱԳՆ խորհուրդը՝ հետաձգելով հարցի շուրջ քննարկումները, Թուրքիայի գործող նախագահ Էրդողանին ակամա չօգնելու համար, քանի որ նա կարող էր օգտվել Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից Իսրայելում և ստանալ Իսրայելի քաղաքականությունից դժգոհ մարդկանց ձայները:
Իսրայելը մասնակիորեն ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը՝ Քնեսեթի կրթության կոմիտեն ճանաչել և քննարկել է ցեղասպանության վերաբերյալ օրինագիծը, իսկ Քնեսեթը 2012-ից ի վեր ամեն տարի նշում է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը:

The Israeli Knesset will hold a plenum debate on recognizing the Armenian Genocide on June 26, The Times of Israel reports.
The Jewish legislature postponed the debate that was scheduled to take place Tuesday, June 12.
The plenum debate will now take place on June 26, following Turkish elections, as an agreement reached between Knesset Speaker Yuli Edelstein and Meretz MK Tamar Zandberg.
Earlier this month, a ministerial debate on recognizing the Genocide was delayed at Prime Minister Benjamin Netanyahu’s request after the Foreign Ministry advised the initiative could aid Turkish President Recep Tayyip Erdogan in elections.
Israel partially recognizes the Armenian Genocide: The Knesset Education Committee has recognized it and debated bills on the issue, and the Knesset has been marking the Armenian Genocide every year since 2012.