Իսրայելի խորհրդարանը՝ Քնեսեթը, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը կքննարկի ընդլայնված նիստում հունիսի 26-ին: Քննարկումը կայանալու էր հունիսի 12-ին, սակայն Իսրայելի օրենսդիր մարմինը տեղափոխեց քննարկումը, գրում է The Times of Israel-ը:
Խորհրդարանի խոսնակ Յուլի Էդելշտեյնը և «Մերեց» ձախակողմյան ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդ Թամար Զանդբերգը պայմանավորվածության են հասել, որոնց համաձայն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման քննարկումը տեղի կունենա Թուրքիայում հունիսի 24-ին կայանալիք ընտրություններից հետո, որոնց արդյունքում Թուրքիան կդառնա նախագահական երկիր:
Ավելի վաղ Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն ընդունեց ԱԳՆ խորհուրդը՝ հետաձգելով հարցի շուրջ քննարկումները, Թուրքիայի գործող նախագահ Էրդողանին ակամա չօգնելու համար, քանի որ նա կարող էր օգտվել Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից Իսրայելում և ստանալ Իսրայելի քաղաքականությունից դժգոհ մարդկանց ձայները:
Իսրայելը մասնակիորեն ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը՝ Քնեսեթի կրթության կոմիտեն ճանաչել և քննարկել է ցեղասպանության վերաբերյալ օրինագիծը, իսկ Քնեսեթը 2012-ից ի վեր ամեն տարի նշում է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը:

12 Июнь 2018 - 07:39 AMT
Кнессет (парламент) Израиля проведет пленарное заседание по вопросу признания Геноцида армян 26 июня.
Обсуждение должно было состояться 12 июня, однако законодательный орган Израиля перенес дебаты на более поздний срок, пишет The Times of Israel.
Спикер парламента Йули Эдельштейн и лидер левой оппозиционной партии «Мерец» Тамар Зандберг достигли договоренности, согласно которой обсуждение признания Геноцида армян состоится после завершения выборов в Турции 24 июня, которые завершат процесс трансформации страны в президентскую республику.
Ранее премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху прислушался к совету министерства иностранных дел и отложил дебаты по данному вопросу, чтобы не сыграть на руку нынешнему президенту Турции – Реджепу Тайипу Эрдогану, который мог бы воспользоваться признанием Геноцида армян, чтобы получить голоса граждан, недовольных политикой Израиля.
Израиль частично признает Геноцид армян: Комитет по образованию Кнессета признал Геноцид и обсудил законопроекты по этому вопросу, а Кнессет ежегодно с 2012 года отмечает день Геноцида армян.