Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը չի մասնակցելու 2020 թվականին կայանալիք նախագահական ընտրություններին։ Այդ մասին լրատվամիջոցների հետ զրույցում հայտարարել է ինքը՝ Սահակյանը։
«2020-ին, գործող Սահմանադրության համաձայն, տեղի կունենան Արցախի նախագահի ընտրություններ: Ուզում եմ պաշտոնապես հայտարարել, որ ես որպես հանրապետության նախագահի թեկնածու չեմ մասնակցելու այդ ընտրություններին»,- ասել է Բակո Սահակյանը։
Սահակյանն ասել է, որ իր մասնակցությունը կլինի միայն որպես Արցախի քաղաքացի, որը ընտրում է նոր նախագահ։
«Սա ոչ թե պահի թելադրանքով ընդունված, այլ գիտակցված որոշում է, որը բխում է մեր արժեհամակարգից, ժողովրդավարական և քաղաքակիրթ երկիր կառուցելու հրամայականից։ Քանի որ տեղի են ունենալու նախագահի և Ազգային ժողովի համաժամանակյա ընտրություններ, ես որպես գործող նախագահ օրենքով սահմանված լիազորությունների շրջանակում ձեռնարկելու եմ բոլոր անհրաժեշտ միջոցները, որ ընտրություններն անցնեն ազատ, արդար ու թափանցիկ», – ասել է Բակո Սահակյանը:
Արցախի նոր Սահմանադրությամբ 2017-2020թթ. երկրի համար անցումային փուլ է, որի ընթացքում օրենսդրությունն ու կառավարման կարգը պետք է համապատասխանեցվեն նախագահական կառավարման մոդելին: Բակո Սահակյանը Լեռնային Ղարաբաղը ղեկավարում է 2007 թվականից, 2017-ի հուլիսին ԱԺ-ում վերընտրվել էր նախագահ՝ անցումային փուլի համար։

12 Июнь 2018 - 08:43 AMT
Президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Бако Саакян не будет участвовать в очередных выборах главы НКР в 2020 году. Об этомв интервью общественным телекомпаниям Арцаха и Армении заявил сам Саакян.
«В соответствии с Конституцией, общенациональные президентские выборы пройдут в 2020 году. Хочу официально заявить, что не буду участвовать в этих выборах в качестве кандидата на пост президента. Это осознанное решение, которое исходит из нашей системы ценностей, необходимости построения демократической и цивилизованной страны», – сказал Саакян.
Он отметил, что будет участвовать в качестве гражданина Арцаха, который избирает нового президента.
«Поскольку пройдут одновременно выборы в НС и президента, я, как действующий президент, в рамках своих полномочий предприму все необходимые меры для того, чтобы как президентские, так и парламентские выборы в стране прошли свободно, справедливо и прозрачно», – добавил Саакян.
В июле 2017 года парламент НКР избрал Саакяна на пост президента на три года в рамках перехода от парламентско-президентской к президентской форме правления.
Конституционный референдум в Арцахе по переходу к президентской форме правления состоялся в феврале 2017 года, тогда 87,6% избирателей проголосовали в пользу новой Конституции. Саакян избирался президентом НКР в 2007 и 2012 гг.