«Լիդիան Արմենիա» ընկերության կողմից ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության դատական հայց ներկայացնելու տեղեկությունը չի համապատասխանում իրականությանը: Այս մասին PanARMENIAN.Net ին հայտնեց ընկերության հանրային կապերի գծով տնօրեն Աննա Սաղաբալյանը:
Ավելի վաղ, մամուլում լուրեր էին շրջանառվում, թե ընկերությունը պատրաստվում է հայց ներկայացնել Լոնդոնի արբիտրաժային դատարան, պահանջելով Հայաստանի իշխանություններից $2 մլրդ, քանի որ վերջիններս չեն կարողանում ընկերության բնականոն գործունեության համար պայմաններ ապահովել:
«Լիդիան Արմենիայից» հորդորեցին նման տեղեկություններ հրապարակելուց առաջ ճշտել դրանց իսկությունը, այլապես «սա կարող է վնաս հասցնել երկրի ներդրումային հեղինակությանը»:
«Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը Ամուլսարում շինարարությունը սկսել է 2016-ին, ոսկու արդյունահանումը սկսել է 2018-ի առաջին եռամսյակում:
Ամուլսարն ամենախոշոր միջազգային ներդրումն է Հայաստանում։ Կապիտալ ներդրումները ուսումնասիրության և հետախուզման փուլում կազմել են մոտ $90 մլն, իսկ մինչև ավարտը հանքավայրը շահագործման նախապատրաստելու համար շինարարական աշխատանքների և սարքավորումների ձեռքբերման ներդրումային ծախսերը կկազմեն ևս $370 միլիոն:

Lydian Armenia isn’t going to file a lawsuit against the Republic of Armenia, a spokesperson for the company said in a conversation with PanARMENIAN.Net.
Media reports alleged earlier that Lydian Armenia is planning to file a lawsuit with the London Court of International Arbitration, demanding $2 billion from the Armenian authorities for failure to provide conditions for the company's normal operation.
Public relations director Anna Saghabalyan urged the media to verify such information before publication otherwise “major damage is caused to the country's investment reputation.”
Lydian Armenia began construction of the new Amulsar gold mine in the country in 2016. Gold production is set to commence in the third quarter of 2018.