Եթե Թուրքիան ժամանակին անհրաժեշտ հզորությունն ունենար, թույլ չէր տա, որ Ադրբեջանի «տարածքներն օկուպացվեն»: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն, հայտնում է ադրբեջանական Trend գործակալությունը թուրքական ԶԼՄ-ների վրա հղումով:
Չավուշօղլուն հավելել է, որ Ադրբեջանը ռազմավարական կարևոր նշանակություն ունի Թուրքիայի համար: Թուրքիայի ԱԳ նախարարը նշել է նաև, որ Անկարան միշտ սատարել է Բաքվին և առաջիկայում ևս կշարունակի աջակցել Ադրբեջանին:
Հունիսի 12-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ժամանել է Թուրքիա TANAP գազամուղի բացմանը ներկա գտնվելու նպատակով: Այն «Հարավային գազային միջանցքի» մաս է կազմում:Ադրբեջանի և Թուրքիայի հանքավայրերից, գազը Թուրքիայի տարածքով դեպի Եվրոպա կարտահանվի:

Если бы в свое время Турция обладала необходимой силой, то не допустила бы «оккупации территорий Азербайджана». Об этом заявил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу.
Чавушолу отметил, что Азербайджан является стратегически важной страной для Турции, пишет Trend со ссылкой на турецкие СМИ.
Глава внешнеполитического ведомства Турции также отметил, что Анкара всегда поддерживала Баку, и продолжит поддержку Азербайджана и впредь.
12 июня президент Азербайджана Ильхам Алиев прибыл в Турцию для участия в открытии газопровода TANAP.