Երևանում չինարենի խորացված ուսուցմամբ դպրոցի բացումը կլինի սեպտեմբերի 1-ին: ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, այս մասին Արայիկ Հարությունյանի հետ հանդիպմանը հայտնել է ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիեն Ըրլոնգը:
Դեսպանը հավաստիացրել է, որ ստանձնած պարտավորությունների շրջանակում չինական կողմը ժամկետում՝ օգոստոսի երկրորդ կեսին, ամբողջությամբ կավարտի դպրոցի շինարարությունը: Միաժամանակ նա նշել է, որ Չինաստանի կառավարությունը պատրաստակամ է աջակցել չինարեն լեզվի դասավանդման հարցում և այս ուսումնական տարի դպրոց կգործուղի համապատասխան ուսուցիչներ:
ԿԳ նախարարը նշել է, որ Հայաստանի նոր կառավարության առաջնահերթություններից է կրթության ոլորտի զարգացումը և այդ համատեքստում կարևորել է Չինաստանի հետ հարաբերությունների ամրապնդումն ու խորացումը: Դեսպան Թիեն Ըրլոնգը հույս է հայտնել, որ կրթության բնագավառում առկա գործնական գործակցությունը կընդլայնվի:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել միջպետական ծրագրերով Հայաստանի և Չինաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում կրթություն ստանալու հնարավորություններին և խնդիրներին, ինչպես նաև հայ-չինական համագործակցությանն առնչվող մի շարք աշխատանքային հարցերին:

A Chinese-language school will open in the Armenian capital city of Yerevan on September 1, Chinese ambassador to Yerevan Tian Erlun said at a meeting with Minister of Education and Science Arayik Harutyunyan.
At a meeting with former Armenian Prime Minister Karen Karapetyan in January, the ambassador had said that $15 million were allotted for the construction of the school in Yerevan.
The ambassador said that the Chinese side will conclude building the school in the second half of August, as agreed before.
Also, the diplomat revealed that the Chinese government is ready to provide support in the process of organizing Chinese language studies and will send teachers for the upcoming academic year.
Also, issues concerning higher education in Armenian and Chinese institutions and expanding cooperation in the field of education were high on the agenda.