«Արի տուն» և «Սփյուռք ամառային դպրոց» ծրագրերը մեկտեղվել են նոր ծրագրում, որը կոչվում է «Քայլ դեպի տուն»: Այդ մասին հայտնել է սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանն իր ֆեյսբուքյան էջում:
«Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագիրը նախատեսված է 13-21 տարեկան սփյուռքահայ երեխաների ու երիտասարդների համար և անցկացվելու է օգոստոսի 10-24-ը:
Ծրագրին մասնակցելու համար պետք է հայտ լրացնել։
Ավելի վաղ սփյուռքի նախարար Մխիթար Հարյապետյանը հայտարարել էր, որ «Արի տուն» ծրագիրը ժամանակավորապես հետաձգվելու է, քանի որ կասկածներ կան, որ «փողեր են մսխվել»: «Ծրագրի մասնակիցներից յուրաքանչյուրի ճաշի համար 4000 դրամ է տրամադրվել. գառ պիտի մատուցեի՞ն ամեն մի երեխային, սև խավիա՞ր», -ասել է Հայրապետյանը՝ հավելելով, որ ըմբռնումով են մոտենալու ծրագրի համար դեպի Հայաստան արդեն ավիատոմս գնած ծնողների դժգոհությանը: Ըստ նախարարի, ամեն ինչ ուղղված է նախարարության փողերը նպատակադրված ծախսելուն:

The programs “Ari Tun” (Come Home) and Diaspora Summer School will be replaced by a new program called Take A Step Towards Home, new Diaspora Minister Mkhitar Hayrapetyan said in a Facebook post.
Both programs were designed for young Armenians living outside the country.
The new familiarization trip will involve children and youth aged 13-21 and will this year be held on August 10-24.
The programme has two components: educational and awareness raising. The first one consists of intensive Armenian language courses, while the awareness raising component offers tours to cultural, historical and contemporary sites.
Participants will mainly stay with host families throughout the programme and are set to participate in outdoor camping in the last four days.