Բուլղարիայի խորհրդարանը հունիսի 13-ին վավերացրել է Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին» համաձայնագիրը: Այս մասին հայտնում է Հայաստանում Բուլղարիայի Հանրապետության դեսպանությունը:
«Այսպիսով, ԵՄ Խորհրդում նախագահող Բուլղարիայի Հանրապետությունը, դարձել է ԵՄ-ի անդամ երկրներից առաջիններից մեկը, որը վավերացրել է այս համաձայնագիրը: Մենք ակնկալում ենք շարունակել աշխատել մեր հայ գործընկերների հետ դրա իրականացման համար», – ասվում է դեսպանության հայտարարության մեջ:
Հունիսի 21-ին Բրյուսելում տեղի կունենա ԵՄ-Հայաստան գործընկերության խորհրդի նիստ, որը կվարի ԵՄ Բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին։ ՀՀ պատվիրակությունը կգլխավորի ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին» համաձայնագիրը ստորագրվել է 2017թ. նոյեմբերի 24-ին, Բրյուսելում: Համաձայնագիրը վավերացրել են Լատվիան, Լիտվան, Էստոնիան:

The Bulgarian Parliament has ratified the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) between the EU and Yerevan, Armenia's embassy in Sofia said in a Facebook post.
Bulgaria, which currently chairs the Council of the European Union, has become one of the first EU member-states to approve the agreement.
Poland, Estonia, Latvia and Lithuania ratified the CEPA earlier, while the Armenian parliament approved the deal for good on April 11.
As reported earlier, an urgent draft resolution encouraging the ratification by European Union member states of a new agreement signed between the bloc and Armenia will be introduced at a plenary session of Euronest Parliamentary Assembly on June 26