ՀՀ ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է, որ ստանում են տեղեկատվություն՝ իրենց (նկատի ունի՝ ԱԱԾ ղեկավարությանը) «վնասազերծել փորձող խմբերի» մասին. պատճառը կառույցի գործողություններն ու կոռուպցիոն բացահայտումներն են:
Նա ասել է, որ նման տեղեկատվություն են ստացել նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ կապված: Հարցին, թե ինչ խմբերի մասին է խոսքը, Վանեցյանը հրաժարվել է պատասխանել:
Վանեցյանը հավելել է նաև, որ չի կարծում՝ «նման բարձր վարկանիշ ունեցող վարչապետի» նկատմամբ որևէ մեկն այդպիսի փորձ կձեռնարկի:
Թավշյա հեղափոխությունից հետո ԱԱԾ-ն պետական գերատեսչություններում և պաշտոնյաների հետ փոխկապակցված մի շարք աղմկահարույց բացահայտումներ է արել:
Հունիսի 17-ի կառույցը հրապարակել էր ԱԺ «Հանրապետական» խմբակցության պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանին պատկանող առանձնատանն ու ամառանոցում խուզարկության տեսագրությունը․ մեծ քանակությամբ զենք-զինամթերքից բացի, առգրավվել է հսկայական քանակի բանակին պատկանող գույք ու սնունդ, Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ դպրոցականների, եկեղեցու ու քաղաքացիների կողմից բանակ ուղարկած օգնություն, որն օգտագործվել էր Գրիգորյանի կենդանիներին կերակրելու համար, ինչպես նաև՝ բանակին նվիրաբերած ավտոմեքենաներ։

Chief of the National Security Service Artur Vanetsyan said on Monday, June 18 that the NSS has received information that “some groups” are trying “to neutralize us” (the leadership of the National Security Service – Ed.).
The reason, Vanetsyan said, is the Service’s activity and fresh corruption-related findings.
The National Security Service on Sunday, June 17 unveiled video footage of searches conducted in the private house and the summer house belonging to Grigoryan. Besides the large quantities of weapons and ammunition, the SNS has confiscated a vast amount of equipment and food belonging to the army, the assistance collected by school children, the Church and civilians for sending to the Nagorno Karabakh frontline in the days of the Four-Day War in April 2016 – which were used to feed Grigoryan’s animals – as well as vehicles donated to the army.
According to him, they have received similar information concerning “the neutralization” of Prime Minister Nikol Pashinyan.
Vanetsyan, however, did not provide any details on who might be standing behind the reports or the possible plot.