Հունիսի 20-ին հորդառատ անձրևի հետևանքով հանգել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի Հավերժական կրակը: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
«Բարեբախտաբար հնարավոր եղավ խուսափել արտակարգ իրավիճակից՝ անձնակազմի արագ ու անձնուրաց գործողությունների շնորհիվ», – գրել է նա:
Ցեղասպանության հուշահամալիրը կառուցվել է 1967-ին։ Ամեն տարի ապրիլի 24-ին հարյուր հազարավոր հայեր և օտարազգիներ այցելում են այստեղ և ծաղիկներ խոնարհում Հավերժական կրակի մոտ՝ հարգանքի տուրք մատուցում 1915 թվականին Օսմանյան կայսրության իրագործած Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
Հուշահամալիրի Հիշատակի դահլիճը կազմված է բազալտե տասներկու թեքադիր մույթերից, որի կենտրոնում զոհերի հիշատակի Հավերժական կրակն է:

The eternal flame of the Armenian Genocide memorial in Yerevan went out due to heavy rain on Wednesday, June 20, director of the Armenian Genocide Museum-Institute Hayk Demoyan said in a Facebook post.
“Fortunately, it was possible to avoid an emergency situation thanks to the rapid and selfless actions of the staff,” Demoyan said.
Built in 1967 on the hill of Tsitsernakaberd, the memorial is visited by hundreds of thousands of individuals each year, especially on April 24.
The memorial is composed of twelve slabs positioned in a circle, representing the twelve lost provinces in present-day Turkey. There is an eternal flame in the center, dedicated to the 1.5 million Armenians killed in the Genocide.