ՀՀ վարչապետի արտաքին հարաբերությունների գծով խորհրդական Արսեն Խառատյանը Հանրային հեռուստաընկերության «Օրակարգից դուրս» հաղորդաշարի եթերում ասել է, որ «հնարավոր է՝ մի օր ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հատուկ բանագնաց գնա ղարաբաղյան հարցով»:
«Օրը կգա, գուցե և Սերժ Սարգսյանը կգնա հատուկ բանագնաց ղարաբաղյան հարցով։ Ո՞վ գիտի։ Ես ասում եմ, որ չեմ բացառում Հայաստանի շահերի դիրքից պետական ծառայության համար որևէ մեկի մասնակցությունը, եթե դրա շուրջ լինի հանրային կոնսենսուս և եթե մենք տեսնենք, որ հենց այդ մարդը հենց այդ տեղում շատ պետքական է։ Ինչպես հիմա Տիգրան Սարգսյանը ԵԱՏՄ-ում ներկայացնում է Հայաստանը, ինչպես Խաչատուրովը՝ ՀԱՊԿ-ում», – ասել է Խառատյանը։
Նա ասել է, որ Հայաստանում շատ չեն մարդիկ, որոնք տիրապետում են ԼՂ հարցով բանակցային ամբողջ գործընթացին:
Հարցին, թե հնարավոր է՝ Սերժ Սարգսյանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղեկցի որևէ հանդիպման ընթացքում, Խառատյանը պատասխանել է, որ «որևէ մեկը չգիտի՝ ինչ կլինի մեկ ամիս հետո, մեկ կամ հինգ տարի հետո»:
«Իրավիճակներ կարող են փոխվել, որտեղ այդ մարդկանց և գիտելիքը, և իմացությունը, և փորձը անհրաժեշտ կլինի կիրառել։ Եվ այս դուռը պետք չէ փակել։ Երբեք։ Որովհետև կկորցնենք շատ ավելի մեծ բան», – ասել է նա՝ հավելելով, որ Փաշինյան-Ալիև հանդիպում այս պահին չի նախատեսվում։

23 Июнь 2018 - 08:41 AMT
Советник премьер-министра Армении по внешней политике Арсен Харатян не исключает возможности вовлечениябывшего президента Армении Сержа Саргсяна в переговоры по карабахскому урегулированию. Об этом он заявил в эфире Общественного телеканала Армении.
«Придет день, и, возможно, Серж Саргсян пойдет в качестве специального посланника по карабахскому вопросу. Кто знает? Я говорю, что не исключаю участия кого бы то ни было в вопросах, связанных с государственным интересом, если вокруг этого существует общественный консенсус, и если мы увидим, что именно этот человек необходим в этом месте», – сказал Харатян.
По его словам, в Армении мало людей, полностью владеющих переговорным процессом по Карабаху. Харатян добавил, что нет бывших дипломатов.
На вопрос, может ли Саргсян сопровождать премьер-министра Армении Никола Пашиняна в ходе какой-либо встречи, Харатян ответил: «Никто не знает, что будет через месяц, год или пять лет».
«Ситуация может измениться, при которой знания, опыт этих людей будет необходимо применить. И эту дверь нельзя закрывать. Никогда. Потому что можем потерять большее», – отметил советник премьера Армении.
Харатян заявил, что на данном этапе встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева не планируется.