Հունիսի 17-ի ժամը 21:45-ի սահմաններում հակառակորդը Ակնայի ուղղությամբ դիմել է հետախուզա-դիվերսիոն ներթափանցման փորձի: ՊԲ առաջապահ անձնակազմի կողմից ձեռնարկված կանխարգելիչ գործողությունների արդյունքում 6 հոգուց բաղկացած ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների խումբը հետ է շպրտվել: Այս մասին հունիսի 23-ին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի ՊԲ մամուլի քարտուղար Սենոր Հասրաթյանը:
Նա գրում է, որ հունիսի 17-ից 23-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում նկատվել է օպերատիվ իրադրության որոշակի փոփոխություն. առաջնային գծի հյուսիսարևելյան և արևելյան հատվածներում կիրառվել է ձեռքի հակատանկային նռնականետ (РПГ-7):
«Շաբաթվա ընթացքում, բացի վերոնշյալից, շփման գծին հարակից մի շարք տարածքներում հակառակորդը շարունակել է իրականացնել սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի ակտիվ տեղաշարժեր: Արցախի զինված ուժերի առաջապահ ստորաբաժանումներն ու մարտավարա-հետախուզական ապահովման ծառայությունները աչալրջորեն վերահսկել և վերահսկում են առաջնային գծի ողջ երկայնքով ստեղծված օպերատիվ իրավիճակը և անհրաժեշտության դեպքում դիմում համապատասխան գործողությունների», – գրել է Հասրաթյանը:

The Azerbaijani army initiated an attempted subversive attack on the contact line with Nagorno Karabakh on June 17, Karabakh Defense Army spokesman Senor Hasratyan said on a Facebook post.
The Karabakh troops took the necessary measures to thwart the attack and threw the saboteurs back to their positions.
According to Hasratyan, the situation along the contact line changed in the period between June 17 and 23. In particular, he said, an RPG-7 grenade launcher has been used by Azerbaijan in some sections of the frontline.
“Besides, the rival forces continued with the maneuvers of manpower and military equipment in areas close to the contact line,” Hasratyan said.
“The Karabakh frontline units continue controlling the situation on the contact line and retaliating in the event of necessity.”