Հունիսի 28-ին Թբիլիսիի դատարանը Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլիին հեռակա կարգով 6 տարվա ազատազրկման է դատապարտել: Նա մեղավոր է ճանաչվել նախկին պատգամավոր Վալերի Գելաշվիլիի վրա հարձակում կազմակերպելու մեջ, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Վալերի Գելաշվիլիի վրա հարձակումը կատարվել է 2005-ին: Նախկին պատգամավորին Թբիլիսիի կենտրոնում կանգնեցրել են ՆԳՆ աշխատակիցները, դուրս քաշել նրան ավտոմեքենայից և դաժան ծեծի ենթարկել: Գելաշվիլին ծանր վնասվածքներով հայտնվել է հիվանդանոցում: Այդ միջադեպի վերաբերյալ քրգործ նորից հորուցվեց 2013-ին, իշխանափոխությունից հետո: Գելաշվիլին բազմիցս էր հայտարարել, որ հարձակումն անձամբ Սաակաշվիլին էր կազմակերպել:
Վրաստանի խորհրդարանի նախկին նախագահ Նինո Բուրջանաձեն մեղադրանքի առանցքային վկաներից էր: Նա ասել է, որ անձամբ է լսել Սաակաշվիլիից Գելաշվիլիի հետ հաշվեհարդար տեսնելու պլանների մասին:
Ավելի վաղ Վրաստանի դատարանը Սաակաշվիլիին հեռակա կարգով 3 տարվա ազատազրկման էր դատապարտել բանկի աշխատակից Սանդրո Գիրգվիլիանիի սպանությանը մեղսակցության գործով:
Վրաստանի նախկին նախագահը նաև որպես մեղադրյալ է անցնում պետական միջոցներն անձնական կարիքների համար ծախսելու գործով և Սաակաշվիլիին քննադատող «Իմեդի» հեռուստաընկերության հափշտակման գործով:

29 Июнь 2018 - 07:54 AMT
Суд Тбилиси 28 июня приговорил заочно бывшего президента Грузии Михаила Саакашвили к шести годам лишения свободы. Он признан виновным в организации нападения на депутата Валерия Гелашвили, сообщает «Интерфакс».
Нападение на Гелашвили было совершено в 2005 году. Экс-депутата остановили в центре Тбилиси сотрудники МВД, выволокли его из автомобиля и жестоко избили. Гелашвили с тяжелыми травмами попал в больницу. Уголовное дело по этому инциденту заново возбудили в 2013 году, после смены власти в Грузии. Гелашвили неоднократно заявлял, что избиение организовал лично Саакашвили, которого депутат обвинял в аморальных поступках и захвате его недвижимости.
Бывшая председатель парламента Грузии Нино Бурджанадзе стала одним из ключевых свидетелей обвинения. Она сказала, что лично слышала от Саакашвили о планах расправы над Гелашвили.
Ранее грузинский суд заочно приговорил Саакашвили к трем годам лишения свободы по делу о причастности к убийству банковского сотрудника Сандро Гиргвилиани.
Экс-президент Грузии также проходит обвиняемым по делу о растрате государственных средств на личные нужды в особо крупных размерах и по делу о захвате критиковавшей Саакашвили телекомпании «Имеди» и другого бизнеса предпринимателя Бадри Патаркацишвили.