Եվրամիության երկրները պայմանավորվել են ևս 3 մլրդ եվրո հատկացնել Թուրքիային փախստականների մասին համաձայնագրի շրջանակում: 2 մլրդ եվրոն այդ գումարից կտրամադրվի ԵՄ բյուջեից, իսկ 1 մլրդ եվրոն՝ անդամ երկրների անդամավճարներից, որոնց չափը կախված է ԵՄ ազգային համախառն եկամուտում նրանց չափաբաժնից:
ԵՄ ֆինանսավորման շնորհիվ, սիրիացի փախստականները Թուրքիայում օգնություն են ստանում և ապահովվում անհրաժեշտ պարագաներով, նաև կրթություն ստանում, ասել է Բուլղարիայի ֆինանսների փոխնախարար Մարինելլա Պետրովան, գրում է Deutsche Welle-ն:
Անկարայի և Բրյուսելի համաձայնագիրը, որով Թուրքիան պետք է փակի փախստականների ճանապարհը դեպի Եվրոպա, ուժի մեջ է մտել 2016-ի մարտին: ԵՄ-ն խոստացել է Անկարային 6 մլրդ եվրո հատկացնել այդ կարիքների համար, մասնավորապես, փախստականների համար հիվանդանոցներ և դպրոցներ կառուցելու համար: Միևնույն ժամանակ համաձայնեցված 26 նախագծից կյանքի է կոչվել կեսից էլ պակասը, իսկ նախագծերի մի մասը դեռ չի էլ մեկնարկել:
Հունիսի 27-ին ԵՄ Խորհուրդը հայտարարել է Թուրքիայի անդամակցության շուրջ բանակցությունները կասեցնելու մասին: Հայտարարությունն արվել է Թուրքիայում նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ընտրություններում հաղթելուց 2 օր անց:Էրդողանը նախագահական ընտրություններում ստացել է ընտրողների քվեների 52,5 տոկոսը: Նրա մերձավոր մրցակից ընդդիմադիր Մուհարեմ Ինջեն ստացել է քվեների 31,5 տոկոսը: Արևմուտքը քննադատեց Թուրքիայում օրենքի գերակայությունից նահանջը, մարդու իրավունքների և ազատ կարծիք հայտնելու հետ կապված իրավիճակը, լրագրողների, իրավապաշտպանների ու գիտնականների հալածանքները:

30 Июнь 2018 - 06:25 AMT
Страны Евросоюза договорились о выделении Турции второго транша в размере 3 млрд евро в рамках соглашения о беженцах. 2 млрд евро из этой суммы будут предоставлены из бюджета ЕС, и еще 1 млрд евро – из взносов стран-членов, размер которых зависит от их доли в валовом национальном доходе ЕС.
Благодаря финансированию ЕС, сирийские беженцы в Турции получают требуемую помощь и обеспечены самым необходимым, например, доступом к образованию, приводятся в заявлении ЕС слова замминистра финансов Болгарии Маринелы Петровой, пишет Deutsche Welle.
Соглашение Анкары и Брюсселя, согласно которому Турция должна закрыть беженцам путь в ЕС, вступило в силу 20 марта 2016 года. Договоренности предусматривали, в частности, возвращение на турецкую территорию всех мигрантов, прибывших в Грецию из Турции. При этом за каждого возвращенного таким образом сирийца страны ЕС решили принимать одного сирийского беженца, уже находящегося на турецкой территории. Анкара также должна принять меры по пресечению путей нелегальной миграции в ЕС, проходящих через турецкую территорию.
ЕС в свою очередь обещал выплатить Анкаре 6 млрд евро, предназначенные на проекты для беженцев в сферах образования, здравоохранения и инфраструктуры – в частности, строительство школ и больниц. Ранее ЕС уже предоставил Турции три млрд евро. Вместе с тем из 26 согласованных проектов реализовано меньше половины, а некоторые еще не начаты. В целом страна приняла у себя почти 3,6 млн беженцев.
27 июня Совет ЕС сообщил о приостановке переговоров о вступлении Турции в ЕС, а также о прекращении работы по укреплению таможенного союза Анкары и Брюсселя. Это заявление было сделано через два дня после победы турецкого президента Реджепа Тайипа Эрдогана на выборах главы государства. ЕС подверг критике, прежде всего, отход от верховенства закона в стране, ситуацию с правами человека и свободой выражения мнений, преследования журналистов, правозащитников и ученых.