Մեծ Բրիտանիայի նախարարները մասնակցել են թագուհի Եղիասբեթ Երկրորդի թաղման արարողության գաղտնի փորձին: Այդ մասին գրել է The Times-ը:
Միջոցառումն անցկացվել է նախորդ շաբաթ: Մասնակիցների թվում էին վարչապետի տեղակալ Դեյվիդ Լիդինգթոնը, ՆԳՆ նախարար Սաջիդ Ջավիդը, խորհրդարանի Համայնքների պալատի ղեկավար Անդրեա Լեդսոմը և Շոտլանդիայի գործերով նախարար Դեյվիդ Մանդելը, գրում է Lenta.ru-ն:
Նրանք փորձել են 10-օրյա ազգային սգի նախապատրաստումը: Մասնավորապես, քննարկվել են գործողությունները, որոնք պետք է իրականացվեն թագուհու մահվան հաջորդ օրը, ինչպես նաև նախարարները որոշել են, թե երբ է հատկապես վարչապետը դիմելու ժողովրդին և հայտարարելու այդ մասին:
Գործողությունների ծրագիրը վաղուց է մշակված, սակայն նախարարներն առաջին անգամ են մասնակցում փորձին:
Նշվում է, որ փորձը պայմանավորված չէ կոնկրետ իրադարձություններով: Մինչդեռ հունիսի 28-ին թագուհուն թույլ չեն տվել վատ ինքնազգացողության պատճառով մասնակցել Լոնդոնի Սբ Պողոս եկեղեցում կայացած առավոտյան ժամերգությանը:
Եղիսաբեթ Երկրորդն ապրիլի 21-ին նշել է ծննդյան 92-ամյակը: 2017-ի փետրվարին նա դարձավ պատմության մեջ առաջին բրիտանացի միապետը, որը կառավարել է երկիրը 65 տարի:

Британские министры приняли участие в секретной репетиции на случай смерти королевы Великобритании Елизаветы II.
Мероприятие состоялось на прошедшей неделе. Среди участвовавших были заместитель премьер-министра Дэвид Лидингтон, глава МВД Саджид Джавид, лидер палаты общин (нижняя палата парламента) Андреа Ледсом и министр по делам Шотландии Дэвид Манделл, пишет Lenta.ru со ссылкой на The Times.
Политики репетировали подготовку к 10-дневному национальному трауру. В частности, прорабатывались действия на следующий день после смерти королевы, также министры решали, когда именно премьер-министр должен обращаться к народу и объявлять о произошедшем.
Как пишет газета, подобный план действия разработан давно, однако политики приняли участие в репетиции впервые.
Указывается, что своеобразные учения не были привязаны к каким-то конкретным событиям. В то же время 28 июня Елизавета II из-за плохого самочувствия пропустила утреннюю службу в соборе Святого Павла в Лондоне. Она проводилась по случаю 200-летия ордена Святых Михаила и Георгия.
Елизавета II 21 апреля отметила свое 92-летие. В феврале 2017-го она стала первым в истории британским монархом, правящим страной 65 лет.