Հունիսի 30-ին Իրանում ջրի պակասի պատճառով սկսված բողոքի ցույցերը վերածվել են ոստիկանության հետ բախումների Հորեմշեհր քաղաքում՝ երկրի հարավ-արևմուտքում:
Ցուցարարները քարեր ու շինարարական աղբ են նետել ոստիկանների ուղղությամբ: Ի պատասխան արցունքաբեր գազ է կիրառվել: Վնաս է հասցվել մի քանի կառույցների, այդ թվում՝ Սուրբ պաշտպանության թանգարանին, որը նվիրված է Իրաքի հետ 8-ամյա պատերազմին, և կամուրջներից մեկը, գրում է Deutsche Welle-ն IRNA գործակալության վրա հղումով:
Մինչդեռ Twitter-ում տարածված տեսանյութերում լսվում են կրակոցներ և տեսանելի է, թե ինչպես են մարդկանց խմբերը փորձում հեռանալ պատահարի վայրից: Ինչպես հայտնում է AP գործակալությունը, հավանաբար, իրավապահ մարմինները կրակ են բացել ցուցարարների վրա: CNN-ն իր հերթին հայտնում է առնվազն 1 մարդու մահվան մասին՝ սոցցանցերում հրապարակումների վրա հղումով: Պաշտոնական աղբյուրներն առայժմ չեն հաստատում այդ տեղեկությունները, իսկ կադրերի հավաստիությունը հնարավոր չէ պարզել:
Մինչդեռ Խուզեստանի նահանգապետ Գոլյամ Ռեզա Շարիաթին ներողություն է խնդրել կատարվածի համար. «Մենք ներողություն ենք խնդրում…Մենք լուծում ենք խնդիրը և աշխատում ենք, փարատելու համար քաղաքացիների արդարացված մտավախությունները»:
Խողովակաշարի վթարման պատճառով նահանգի քաղաքներից մի քանիսը զրկվել են խմելու ջրից: Իրավիճակը բարդացավ նաև եղանակային պայմանների պատճառով, քանի որ վերջին օրերին օդի ջերմաստիճանն Իրանում հասնում է 45 աստիճանի: Արդյունքում բողոքներ, ցույցեր սկսվեցին, սոցցանցերում սկսեցին պահանջել կառավարության հրաժարականը:

Мирные протесты из-за нехватки воды переросли 30 июня в столкновения демонстрантов с полицией в городе Хорремшехр на юго-западе Ирана.
Митингующие забросали правоохранительные органы камнями и строительным мусором. В ответ полицейские применили слезоточивый газ. Был нанесен ущерб нескольким сооружениям, включая Музей священной обороны, посвященный восьмилетней войне против Ирака, и один из мостов, пишет Deutsche Welle со ссылкой на государственное информагентство IRNA.
Между тем на распространяемых в Twitter видеозаписях слышны звуки выстрелов и видно, как группы людей пытаются скрыться с места происшествия. Как передает агентство AP, по всей видимости, правоохранительные органы открыли огонь по демонстрантам. Телеканал CNN в свою очередь сообщает со ссылкой на посты в соцсетях о гибели минимум одного человека. В официальных источниках подтверждения этой информации пока нет. Полностью установить достоверность кадров по независимым источникам на данный момент не представляется возможным.
Между тем губернатор провинции Хузестан Голям Реза Шариати принес извинения за произошедшее: «Мы просим прощения… Мы решаем проблему и работаем, чтобы устранить оправданные опасения граждан».
Инцидент возник из-за прорыва труб. В результате было нарушено снабжение питьевой водой в ряде городов провинции. Ситуация осложнялась тем, что на протяжении нескольких дней температура воздуха достигала 45 градусов по Цельсию. В результате вспыхнули протесты, демонстранты в соцсетях стали требовать отставки правительства.