Հուլիսի 5-ի առավոտյան կրկին հրդեհ է բռնկվել ՄինգեչաուրիՋԷԿ-ում:
Հուլիսի 5-ի առավոտյան Մինգեաչուրի ջերմաէլեկտրակայանի պահուստային տրանսֆորմատորներից մեկում կրկին հրդեհ է բռնկվել: Այդ մասին հայտնել է Ադրբեջանի արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը:
Հրդեհի հետևանքով այրվել է տրանսֆորմատորներից մեկի վառելիքային ծորակը, վնասվել է կաղապարը և տրանսֆորմատորի յուղը ծածկել է 400 քմ տարածք, հայտնում է Haqqin.az-ը:
Մյուս տրանսֆորմատոները պաշտպանված են եղել կրակից և հրդեհը մարվել է:
Հուլիսի լույս 3-ի գիշերը Մինգեչաուրի ՋԷԿ-ի ենթակայաններից մեկի տրանսֆորմատորի վթարի հետևանքով Ադրբեջանը գրեթե ամբողջովին հոսանքազրկվել էր՝ էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը դադարեցվել էր երկրի 39 քաղաքում, այդ թվում Բաքվում և Գյանջայում:
Հուլիսի 3-ի երեկոյան, 19:00-ին մոտ, կրկին խափանվել է Բաքվի և Ադրբեջանի մի շարք շրջանների էլեկտրամատակարարումը՝ Մինգեչաուրի ՀԷԿ-ում նորից վթար է տեղի ունեցել:Հոսանքի մատակարարման խափանման պատճառով Բաքվի մետրոյի գնացքները մնացել են թունելում: Միայն 21:00-ին է հնարավոր եղել տարհանել մարդկանց:

5 Июль 2018 - 10:15 AMT
Утром 5 июля на одном из резервных трансформаторов Мингячевирской теплоэлектростанции в Азербайджане произошел пожар. Об этом сообщает МЧС республики.
Согласно информации, на место происшествия прибыли техника и личный состав Государственной противопожарной службы.
Во время пожара сгорели топливный кран одного из трансформаторов, обшивка и разлитое на территории 400 квадратных метров трансформаторное масло, пишет Haqqin.az.
Другие трансформаторы были защищены от огня. Вскоре пожар был ликвидирован.
В ночь на 3 июля на трансформаторе одной из подстанций ТЭС в Мингячевире произошла авария, приведшая к прекращению подачи электроэнергии в 39 городах и районах страны, включая Баку и Гянджу.