Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը հայտարարել է, որ երկրում կչեղարկվի 2016-ի պետական հեղաշրջման փորձի ժամանակ սահմանված արտակարգ դրության ռեժիմը:
Հուլիսի 6-ին Թուրքիայում որոշում կստորագրվի ահաբեկչության դեմ պայքարի միջոցների մասին: Այդ միջոցները գործելու են արտակարգ դրության չեղարկումից հետո: Թե հատկապես ինչ միջոցների մասին է խոսքը, դեռ պարզ չէ, գրում է Meduza-ն Аnadolu-ի վրա հղումով:
Նշվում է, որ արտակարգ դրության ռեժիմը կչեղարկվի հուլիսի 9-ին, երբ կհրապարակվի նոր կառավարության կազմը:
Արտակարգ դրության ռեժիմը գործում է Թուրքիայում 2016-ի հուլիսից, երբ զինվորականները պետական հեղաշրջման փորձ կատարեցին: Ռեժիմով սահմանափակվել են քաղաքացիական իրավունքներն ու ազատությունները: Հեղաշրջման փորձից հետո Թուրքիայում հետապնդումներ սկսվեցին, որոնցից տասնյակ հազարավոր մարդիկ են տուժել:

Премьер-министр Турции Бинали Йылдырым заявил, что 9 июля в стране отменят режим чрезвычайного положения, введенный после попытки государственного переворота в 2016 году.
6 июля в Турции подпишут постановление о мерах по борьбе с терроризмом. Они будут действовать после отмены режима чрезвычайного положения. О каких именно мерах идет речь, пока неясно, пишет Meduza со ссылкой на Аnadolu.
Отмечается, что режим чрезвычайного положения будет отменен 9 июля после того, как объявят состав нового кабинета министров.
Режим чрезвычайного положения действует в Турции с июля 2016 года, когда военные предприняли попытку переворота. Он предусматривает ограничение гражданских прав и свобод. После мятежа власти Турции начали репрессии, от которых пострадали десятки тысяч людей.