Թուրքիայի Թեքիրդաղ գավառում ուղևորատար գնացքը դուրս է եկել ռելսերից, որի հետևանքով 10 մարդ է զոհվել, 73-ը տուժել է: Այդ մասին հայտնել է Թուրքիայի առողջապահության նախարար Էյուպ Գմյուշը:
Ինչպես նշել են երկրի տրանսպորտի նախարարությունում, երկաթուղային վթարը տեղի է ունեցել հորդառատ անձրևների հետևանքով ապարների քայքայման արդյունքում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Վթարի պահին գնացքում ընդհանուր առմամբ եղել է 362 ուղևոր և անձնակազմի 6 անդամ: Գնացքն ընթանում էր Ուզունքյորփյու-Ստամբուլ երթուղով:
«Քանի որ տեղանքը դժվարանցանելի է, շրջանում հատուկ տեխնիկա է աշխատում: Վիրավորների մեծ մասին տարհանել են աղետի վայրից»,-ասել է նահանգապետ Մեհմեդ Ջեյլանը:
Ըստ տեղական ԶԼՄ-ների, պատահարի վայր է ժամանել շտապ օգնության 100 մեքենա, 6 ռազմական ուղղաթիռ, 24 փրկարար: Վթարի վայր է մեկնել նաև տրանսպորտի նախարարը:

В результате схода с рельсов пассажирского поезда близ города Чорлу в турецкой провинции Текирдаг 24 человека погибли, пострадали 124. Об этом 8 июля сообщил представитель Министерства здравоохранения Турции Эюп Гмюш.
Как уточнили в Минтранспорта страны, железнодорожная катастрофа произошла из-за размыва грунта после проливных дождей, пишет Deutsche Welle.
Всего на момент аварии в вагонах транспортного средства, следовавшего по маршруту Узункёрпю-Стамбул, находились 362 пассажира и шесть сотрудников поездной бригады.
«В связи с тем, что местность труднопроходимая, в район привлечена спецтехника. Большая часть раненых эвакуирована из зоны происшествия», – сообщил губернатор Текирдага Мехмет Джейлан.
По данным местных СМИ, на место ЧП прибыли свыше 100 карет скорой помощи, шесть военных вертолетов, 24 спасателя. Министр транспорта Ахмет Арслан выехал в район крушения. О происшествии оперативно уведомили президента страны Реджепа Тайипа Эрдогана.