Գերմանիայի ՆԳՆ-ն օրենքից դուրս է ճանաչել Գերմանիայի տարածքում գործող Osmanen Germania BC ազգայնական կազմավորումը, որը ստեղծել են ԳԴՀ-ում բնակվող թուրքերը: Դա ռոքերների խմբի և բռնցքամարտիկների ակուբի միավորում է, որի անդամներն իրենց «եղբայրություն» են կոչում:
Ինչպես ասվում է հուլիսի 10-ին հրապարակված հայտարարության մեջ, որը ստորագրել է ՆԳՆ ղեկավար Հորսթ Զեեհոֆերը, «ակումբը լուրջ վտանգ է ներկայացնում առանձին անձանց և լայն հասարակայնության համար»:
Բացի այդ, հուլիսի 10-ին խուզարկություններն են անցել միավորության անդամների մոտ, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ինչպես նշել են նախարարությունում, խմբավորման գործունեությունը հակասում է օրենքին, որը կանոնակարգում է հասարակական միավորումների ստեղծման կարգն ու իրավունքները: Արգելվել են կազմավորման բոլոր բաժանմունքները, որոնք առնվազն 16-ն են:
Osmanen Germania BC ազգայնական կազմավորումը վաղուց է հայտնվել Գերմանիայի իշխանությունների տեսադաշտում: Ընդհանուր առմամբ կազմակերպությունը մոտ 2500 անդամ ունի երկրի ամբողջ տարածքում: Ըստ ոստիկանության, Թուրքիայի իշխող ԱԶԿ անդամ և նախագահ Էրդողանի վստահված անձ Մեթին Քյուլունքը ակումբի ղեկավարությանը ֆինանսավորում է փոխանցել՝ անձամբ կամ միջնորդների միջոցով: Գումարի դիմաց բռնցքամարտիկները պետք է հետապնդեին գերմանաբնակ քրդերին ու Էրդողանի ընդդիմախոսներին: Ենթադրվում է, որ Քյուլունքը պատասխանատու է նաև 2016-ին Բունդեսթագի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի դեմ կազմակերպված բողոքի ցույցերի համար:

10 Июль 2018 - 08:34 AMT
Министерство внутренних дел Германии признало вне закона действующее на территории Германии националистическое формирование Osmanen Germania BC, созданное проживающими в ФРГ турками. Оно объединяет рокерскую группу, боксерский клуб и называет себя «братством». Как отмечается в обнародованном 10 июля заявлении ведомства, подписанном главой МВД Хорстом Зеехофером, «от клуба исходит серьезная угроза интересам отдельных лиц и широкой общественности».
Кроме того, утром 10 июля прошли обыски у членов Osmanen Germania BC в федеральных землях Рейнланд-Пфальц, Баден-Вюртемберг, Бавария и Гессен, пишет Deutsche Welle.
Как указали в министерстве, деятельность группировки противоречит закону, регулирующему порядок создания и права общественных объединений в Германии. Под запрет подпали и все региональные отделения Osmanen Germania BC, которых в ФРГ не менее 16.
«Те, кто отвергает верховенство закона, не могут ждать от нас поблажек», – пояснил Зеехофер. Запрет был введен с опорой на результаты оперативно-розыскных мероприятий, начатых в отношении группировки в середине марта.
Osmanen Germania BC давно находилась в поле зрения властей Германии. В общей сложности у организации – около 2500 членов по всей стране. По данным полиции, член правящей в Турции Партии справедливости и развития (ПСР) и доверенное лицо президента Реджепа Тайипа Эрдогана Метин Кюлюнк передавал руководству клуба деньги – напрямую или через посредников. За это боксеры-любители должны были преследовать проживающих в Германии курдов и оппонентов Эрдогана. Предполагается, что Кюлюнк несет ответственность и за организацию протестов в связи с принятой в 2016 году резолюцией бундестага, в соответствии с которой массовые убийства армян в Османской империи в начале 20-го века признаны геноцидом.