Հայաստանում կարգելվի մեկանգամյա պլաստիկի օգտագործումը: Այդ մասին հայտարարել է բնապահպանության նախարար Էրիկ Գրիգորյանը լրագրողների հետ զրույցում:
«Գործընթացը կմեկնարկի մեկ համայնքից, այնուհետև կլինի մարզի մակարդակով ու որոշակի ժամանակ անց Հայաստանը կմիանա այն երկների շարքին, որտեղ մեկանգամյա պլաստիկի օգտագործումն արգելված է», – ասել է նախարարը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Նա նշել է, որ սա համաշխարհային միտում է ու մեկանգամյա պլաստիկի օգտագործման արգելք կա բազմաթիվ երկրներում:
«Այս պահի դրությամբ չենք կարող միանգամից արգելել, բայց գործընթաց ենք մեկնարկում», – ասել է նախարարը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Եվրահանձնաժողովը նախատեսում է արգելել պլաստիկից պատրաստված մի շարք մեկանգամյա պարագաների օգտագործումը և տուգանել ԵՄ անդամ պետություններին պլաստիկ աղբի համար: Ինչպես հայտնի է, պլաստիկը ենթակա չէ վերամշակման:

10 Июль 2018 - 12:39 AMT
В Армении будет запрещено использование изделий из одноразового пластика. Об этом заявил 10 июля журналистам министр охраны природы РА Эрик Григорян.
«Процесс начнется с одной общины, затем перейдет на уровень одной области и через некоторое время Армения присоединится к тем странам, где использование одноразового пластика запрещено», – сказал министр, пишет Aysor.am.
Он отметил, что это мировая тенденция, и запрет на использование изделий из одноразового пластика действует во многих странах.
«Сейчас мы не можем сразу запретить, но начинаем этот процесс», – сказал министр.
Ранее стало известно, что Европейская комиссия планирует запретить использование рада изделий из одноразового пластика и штрафовать государства-члены ЕС за пластиковый мусор. Как известно, пластик не подвергается переработке.