Հայաստանում կարգելվի մեկանգամյա պլաստիկի օգտագործումը: Այդ մասին հայտարարել է բնապահպանության նախարար Էրիկ Գրիգորյանը լրագրողների հետ զրույցում:
«Գործընթացը կմեկնարկի մեկ համայնքից, այնուհետև կլինի մարզի մակարդակով ու որոշակի ժամանակ անց Հայաստանը կմիանա այն երկների շարքին, որտեղ մեկանգամյա պլաստիկի օգտագործումն արգելված է», – ասել է նախարարը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Նա նշել է, որ սա համաշխարհային միտում է ու մեկանգամյա պլաստիկի օգտագործման արգելք կա բազմաթիվ երկրներում:
«Այս պահի դրությամբ չենք կարող միանգամից արգելել, բայց գործընթաց ենք մեկնարկում», – ասել է նախարարը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Եվրահանձնաժողովը նախատեսում է արգելել պլաստիկից պատրաստված մի շարք մեկանգամյա պարագաների օգտագործումը և տուգանել ԵՄ անդամ պետություններին պլաստիկ աղբի համար: Ինչպես հայտնի է, պլաստիկը ենթակա չէ վերամշակման:

Single-use plastics will be banned nationwide, Minister of Nature Protection Erik Grigoryan told reporters on Tuesday, July 10.
“The process will launch in a community and will spread to the entire province, and after a while Armenia will join the countries that have banned single-use plastics,” Grigoryan said, according to Aysor.am.
According to him, this is a global trend, with a number of countries having already eliminated the use of disposable plastic.
“At the moment, we can’t impose a ban on the use of plastics altogether, but we are starting the process,” Grigoryan said.