ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբորորդին՝ Հայկ Սարգսյանը կալանավորվել է2007-ինսպանության փորձի գործով, հայտնում է ՀՀ ոստիկանության մամուլի ծառայությունը:
2007 թվականի ապրիլի 1-ին՝ ժամը 19:00-ին, ոստիկանության Կենտրոնական բաժին հիվանդանոցից հաղորդում էր ստացվել, որ թիկունքի մասում վնասվածքով բուժօգնության է տեղափոխվել մի երիտասարդ։ Նույն օրը՝ ժամը 20:40-ին, ոստիկանության Կենտրոնական բաժին է եկել Երևանի բնակիչ Արթուր Ղևոնդյանը՝ ներկայացնելով 9մմ տրամաչափի ատրճանակ՝ լիցքավորված 6 փամփուշտով։
Ղևոնդյանը հայտնել է, որ ատրճանակը մայրաքաղաքի Թումանյան փողոցի թիվ 11Ա շենքի բակում գտել են ինքն ու հիվանդանոց տեղափոխված երիտասարդը։ Երբ վերջինիս ձեռքից փորձել է հրազենը վերցնել, կրակոց է արձակվել, ինչի հետևանքով էլ երիտասարդը վիրավորվել է։
Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունում հավաստի օպերատիվ տվյալներ են ստացվել, որ 2007 թվականի ապրիլի 1-ին հիվանդանոց տեղափոխված երիտասարդը վիրավորվել է ոչ թե ատրճանակից պատահաբար արձակված կրակոցի հետևանքով, այլ նրա ուղղությամբ կրակել է Երևանի բնակիչ, 34-ամյա Հայկ Ալեքսանդրի Սարգսյանը։
Նոր ի հայտ եկած հանգամանքների հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից վերացվել է 2007 թվականին հարուցված քրեական գործի կարճման որոշումը։ Հարուցվել է նոր քրեական գործ՝ սպանության փորձի հատկանիշներով։
Իրավապահները Հայկ Սարգսյանին հուլիսի 4-ին հայտնաբերել են «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում և բերման ենթարկել: Նա պատրաստվում էր լքել Հայաստանը՝ մեկնելով Ֆրանսիա։
Մեղադրանքի առաջադրումից հետո՝ հուլիսի 11-ին, դատարանի որոշմամբ նա կալանավորվել ու տեղափոխվել է քրեակատարողական հիմնարկ։
Ոստիկանությունը տեղեկություններ է ստացել նաև, որ 2007թվականի ապրիլի 1-ին ատրճանակով ոստիկանության Կենտրոնական բաժին ներկայացած և դեպքի վերաբերյալ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ հայտնած Արթուր Ղևոնդյանը բնակվում է Ռուսաստանի Սոչի քաղաքում։ Տարված բացատրական աշխատանքների արդյունքում 35-ամյա Ղևոնդյանը հուլիսի 8-ին ներկայացել է ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության, ապա ներկայացվել նախաքննական մարմնին։
Կատարվածի հանգամանքները քննությամբ պարզվում են։
Ավելի վաղ, ՀՀ գլխավոր դատախազությունը վերաբացել էր2007թվականի ապրիլի 1-ին սպանության փորձի դեպքով քրեական գործը:

A court in Yerevan on Wednesday, July 11 arrested Hayk Sargsyan, the nephew of former Armenian President Serzh Sargsyan, for two months on charges of attempted murder, the police said.
On April 1, 2007, the Central Police Department received a report that a young man had been hospitalized with a wound in the back area. On the same day, a resident of Yerevan, Arthur Ghevondyan, went to the same police station, handing over a 9mm pistol with six cartridges. He said he had found the gun in the courtyard of 11A Tumanyan Street, along with the person who had been hospitalized. He claimed that he tried to take the pistol from the latter, who was “accidentally wounded” as a result.
The department for combating organized crime recently revealed, however, that the hospitalized young man was injured not because of an accidental shot. He was instead shot by 34-year-old resident of Yerevan Hayk Sargsyan.
Given the new circumstances, the decision to terminate criminal proceedings issued in 2007 was canceled. A new criminal case was opened on the grounds of a murder attempt. As a result of actions taken by the police, the Prosecutor General's Office and the Investigative Committee, Hayk Sargsyan was detained on July 4 at the Zvartnots international airport and taken to police.
After the indictment, he was arrested by a court decision on July 11 and taken to prison.
The police also revealed that Ghevondyan, who had provided false information back in 2007, lives in Sochi, Russia. As a result of explanatory work, Ghevondyan went to the police on July 8, then to the investigative agency.