Ֆինլանդիայի մայրաքաղաքում ընթանում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը: Ֆինլանդիայի նախագահի պաշտոնական նստավայրում մեկնարկած հանդիպումը սկսվել է 50 րոպեանոց ուշացումով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ուշացման պատճառով:
Թրամփը շնորհավորել է Պուտինին ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության հաջող անցկացման կապակցությամբ: Պուտինն իր հերթին նշել է, որ ժամանակն է խոսել ըստ էության, գրում է Deutsche Welle-ն:
Քննարկման առարկան են ՌԴ ենթադրյալ միջամտությունը ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին, ինչպես նաև իրավիճակը Սիրիայում և Ուկրաինայում:
Պուտինն ու Թրամփը մինչ օրս հանդիպել են 2 անգամ՝ Համբուրգում կայացած Մեծ քսանյակի գագաթնաժողովի շրջանակում և Վիետնամում Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տնտեսական գագաթնաժողովի շրջանակում 2017-ին:

16 Июль 2018 - 13:47 AMT
В столице Финляндии 16 июля началась встреча президента США Дональда Трампа и его российского коллеги Владимира Путина. Саммит в официальной резиденции финского главы государства Саули Ниинистё начался с 50-минутной задержкой из-за опоздания президента РФ.
В первые минуты встречи Трамп поздравил Путина с успешным проведением чемпионата мира по футболу. В свою очередь, президент РФ отметил, что для глав государств «настало время поговорить по существу», пишет Deutsche Welle.
Темами обсуждения на российско-американском саммите станут предполагаемое вмешательство РФ в выборы в США, а также ситуация в Сирии и Украине.
Ранее Путин и Трамп встречались дважды – на саммите «большой двадцатки» в Гамбурге и саммите АТЭС во Вьетнаме в 2017 году.