Թուրքիայում ՌԴ դեսպան Անդրեյ Կարլովի սպանության հետաքննության շրջանակում նախկին ոստիկան է ձերբակալվել: Ձերբակալվածի անունն ու պաշտոնը չեն հրապարակվել:
Կասկածյալին ձերբակալել են Անկարայում, հարցաքննության ժամանակ նա հերքել է իր հասցեին հնչած մեղադրանքները, գրում է «Վեդոմոստին» թուրքական «Անադոլու» գործակալության վրա հղումով:
Իրավապահ մարմինների նախկին աշխատակիցը մեղավոր է ճանաչվել ահաբեկչական կազմակերպության գործունեությանը մասնակից լինելու մեջ:
Անդրեյ Կարլովի վրա հարձակումը տեղի է ունեցել 2016-ի դեկտեմբերի 19-ին, երբ նա ելույթ էր ունենում ցուցահանդեսի բացմանը: Դեսպանը մահացավ ստացած հրազենային վերքերից: Դիվանագետի վրա կրակած 22-ամյա Մերթ Ալթինթաշը սպանվեց ոստիկանական գործողության ժամանակ: Ըստ քննության, հարձակվողը կապ ուներ Գյուլենի հետ և անձամբ էր նրան ճանաչում:
Սպանության հետաքննության շրջանակում ավելի վաղ ձերբակալվել էր 7 մարդ, այդ թվում թուրք մեդիամագնատ, Guru խմբի գլխավոր տնօրեն Հայրեդդին Այդինբաշը, ինչպես նաև ցուցահանդեսի կազմակերպիչը, որտեղ սպանվել էր դեսպանը:

20 Июль 2018 - 07:20 AMT
В Турции в ходе расследования убийства посла России в Анкаре Андрея Карлова арестован бывший полицейский. Имя и должность задержанного не называются.
Подозреваемый был задержан в турецкой столице, на допросе он отверг все обвинения в свой адрес, пишут «Ведомости» со ссылкой на турецкое агентство «Анадолу».
Экс-сотрудник правоохранительных органов признан виновным в участии в деятельности террористической организации.
Карлов был застрелен в декабре 2016 г. во время выступления на открытии выставки «Россия глазами турок» в Галерее современного искусства в столице Турции. Посол умер на месте от полученных ранений. Нападавший был убит полицией.
В ходе расследования убийства Карлова ранее были арестованы семь человек, в том числе турецкий медиамагнат — генеральный директор группы Guru Хайреддин Айдынбаш, а также организатор выставки, на которой был убит посол, Мустафа Тимур Озкан.