Չինաստանում ԱՄՆ դեսպանատան մոտ ինքնաշեն պայթուցիկ սարք է պայթել: Ըստ ոստիկանության հաղորդագրության, տուժել է միայն սարքը գործի դնող 26-ամյա տղամարդը: Նա վիրավորվել է ձեռքից:
Լուրջ նյութական վնաս չի հասցվել: Ըստ ոստիկանության, սարքը պայթեցնողը, որը Ներքին Մոնղոլիա շրջանից է, ինքն էր պատրաստել այն, նրա դրդապատճառները դեռ հայտնի չեն, գրում է Deutsche Welle-ն:
ԱՄՆ դեսպանատունը հաստատել է պայթյունի փաստը: «Ըստ դեսպանատան անվտանգության աշխատակիցների, ռումբը մի մարդ է պայթեցրել: Իրենից բացի ոչ ոք չի տուժել»,-ասվում է դեսպանատան հաղորդագրության մեջ: Այն կորպուսի տարածքում, որտեղ աշխատում է վիզաների բաժինը, հայտնաբերվել են պայթյունի հետքեր:
Ոստիկանությունը շրջափակել է պատահարի վայրը, սակայն մեկ ժամ անց դեսպանատան փողոցն արդեն բաց էր երթևեկության համար:
Ըստ Պեկինում ԱՄՆ դեսպանատան չինացի աշխատակցի, ոմն մեկը նետել է պայթուցիկը ցանկապատի վրայով դեսպանատան տարածք, սակայն աշխատակիցներից մեկն այն հետ է նետել դեպի փողոց, որտեղ էլ տեղի է ունեցել պայթյունը:

26 Июль 2018 - 08:59 AMT
У здания посольства США в КНР 26 июля детонировало самодельное взрывное устройство. По сообщению полиции, пострадал лишь сам бомбист – 26-летний мужчина. Он был ранен в руку.
Серьезного материального ущерба нет. Полиция полагает, что бомбист, являющийся выходцем из региона Внутренняя Монголия, сам соорудил взрывное устройство. Его мотивы пока не установлены, пишет Deutsche Welle.
Посольство США подтвердило факт взрыва. «По словам сотрудника службы безопасности посольства, один человек подорвал бомбу. Помимо него самого, никто не пострадал», – говорится в сообщении дипведомства. На территории корпуса, где работает визовый отдел, были обнаружены следы взрыва.
Полиция оцепила район происшествия, но уже менее через час вновь открыла дорогу перед посольством для транспорта.
По сообщению китайского работника посольства США в Пекине, кто-то бросил предмет через ограждение территории дипведомства, но один из сотрудников посольства выбросил этот предмет на улицу, там и произошел взрыв.