Պետության զարգացման տեսլական ունենալն էական է: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը Առաջնորդության դպրոցի 2017-2018թթ. շրջանավարտների հետ հանդիպմանը:
Նախագահն անմիջական զրույց է ունեցել երիտասարդների հետ, երկխոսության ձևաչափում պատասխանել երկրի զարգացման հեռանկարներին, առկա մարտահրավերներին, աշխարհասփյուռ հայության ներուժն օգտագործելու հնարավորություններին եւ մի շարք այլ թեմաների վերաբերող նրանց հարցերին, ինչպես նաեւ լսել երիտասարդների կարծիքներն ու տեսակետները, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
«Պետք է ձևավորենք ոչ միայն մեր տեսլականը, այլ հասկանանք, թե առաջիկա 20-30 տարում աշխարհն ինչպես և որ ուղղությամբ է զարգանալու, մենք այդ ընթացքում որտեղ ենք գտնվելու: Տեսլականին համահունչ՝ պետք է ունենանք ծրագիր, որում հստակ կնշվեն առաջընթաց ապահովող ոլորտները, և ամեն կերպ քաջալերենք դրանց զարգացումը»,- նշել է նախագահը:
Ընդգծելով երիտասարդների, որպես վաղվա առաջնորդների, դերը՝ նախագահը կարևորել է նրանց ներուժը՝ հորդորելով ակտիվ մասնակցություն ունենալ երկրի զարգացման գործում:

Президент Республики Армения Армен Саркисян 26 июля встретился с выпускниками Школы лидерства 2017-2018 гг. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Состоялась непринужденная беседа с молодыми людьми, в ходе которой президент в формате диалога ответил на их вопросы о перспективах развития страны, существующих вызовах, возможностях использования потенциала рассеянного по миру армянства и о многом другом.
Саркисян счел существенным наличие видения развития государства.
«Мы должны не только сформировать видение, но и понимать, как и в каком направлении будет развиваться мир в предстоящие 20-30 лет. Нужно иметь созвучную с видением программу, в которой будут четко обозначены обеспечивающие прогресс сферы и мы должны всячески поощрять их развитие», – отметил президент.