Պետության զարգացման տեսլական ունենալն էական է: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը Առաջնորդության դպրոցի 2017-2018թթ. շրջանավարտների հետ հանդիպմանը:
Նախագահն անմիջական զրույց է ունեցել երիտասարդների հետ, երկխոսության ձևաչափում պատասխանել երկրի զարգացման հեռանկարներին, առկա մարտահրավերներին, աշխարհասփյուռ հայության ներուժն օգտագործելու հնարավորություններին եւ մի շարք այլ թեմաների վերաբերող նրանց հարցերին, ինչպես նաեւ լսել երիտասարդների կարծիքներն ու տեսակետները, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
«Պետք է ձևավորենք ոչ միայն մեր տեսլականը, այլ հասկանանք, թե առաջիկա 20-30 տարում աշխարհն ինչպես և որ ուղղությամբ է զարգանալու, մենք այդ ընթացքում որտեղ ենք գտնվելու: Տեսլականին համահունչ՝ պետք է ունենանք ծրագիր, որում հստակ կնշվեն առաջընթաց ապահովող ոլորտները, և ամեն կերպ քաջալերենք դրանց զարգացումը»,- նշել է նախագահը:
Ընդգծելով երիտասարդների, որպես վաղվա առաջնորդների, դերը՝ նախագահը կարևորել է նրանց ներուժը՝ հորդորելով ակտիվ մասնակցություն ունենալ երկրի զարգացման գործում:

Armenian President Armen Sarkissian said at a meeting with this year’s graduates of Leadership School on Thursday, July 26 that creating a vision for the development of the country is essential.
The President talked to the youth and answered their questions about the prospects of Armenia’s development, the possibility of making use of the potential that the Diasporan Armenians possess, as well as exchanged ideas and opinions with the students.
“Not only do we have to form our vision, but we also need to figure out how the world will develop in the coming 20-30 years,” Sarkissian said.
The president also stressed the importance of the role that the young people were going to play in the development of the country.