Հունաստանի կառավարությունը հիմքեր ունի կարծելու, որ Աթենքի մատույցներում բռնկված աղետալի հրդեհները, որոնք առնվազն 82 մարդու կյանք են խլել, միտումնավոր հրկիզման հետևանք են:
Հունաստանի իրավակարգի և քաղաքացիների պաշտպանության նախարար Նիկոս Տոսկասը հայտարարել է, որ հրշեջները, վերլուծելով արբանյակային լուսանկարները և զննելով հրդեհների վայրերը, եկել են եզրակացության, որ հրդեհը փոքր ընդմիջումներով բռնկվել է միանգամից առնվազն 22 վայրում, գրում են «Վեդոմոստին» Bloomberg գործակալության վրա հղումով:
«Կան հանցավոր գործունեության լուրջ վկայություններ, հետաքննություն է ընթանում»,-հայտարարել է Տոսկասը:
Աթենքից դեպի արևելք ընկած տարածքներում բռնկված հրդեհներից ավելի քան 80 մարդ է զոհվել, գրեթե 200-ը տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել:

27 Июль 2018 - 07:15 AMT
Власти Греции имеют основания считать, что катастрофические пожары вблизи Афин, унесшие жизни минимум 82 человек, были результатом преднамеренного поджога.
Министр по делам правопорядка и защиты граждан Греции Никос Тоскас заявил, что пожарные, проанализировав спутниковые снимки и осмотрев места пожаров, пришли к выводу, что пожар начался с небольшими интервалами времени минимум в 22 местах, пишут «Ведомости» со ссылкой на агентство Bloomberg.
«Есть серьезные свидетельства преступной деятельности, проводится расследование», – заявил Тоскас.
В результате лесных пожаров, вспыхнувших к востоку от Афин в начале недели, погибли более 80 человек, почти 200 получили ранения.