2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության հիման վրա 2018 թվականի հուլիսի 26-ին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը:
Քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան` Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:
Այժմ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը զբաղեցնող Յուրի Խաչատուրովը 2008 թվականի մարտի 1-ին Երևանի կայազորի պետն էր:
Ավելի վաղ, ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը 2008 թվականի Մարտի 1-ի իրադարձությունների վերաբերյալ քննվող քրգործում ներգրավվել է որպես մեղադրյալ՝ սահմանադրական կարգը տապալելու մեղադրանքով։

Secretary-General of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), Colonel-General Yuri Khachaturov was charged with overthrowing the constitutional order of Armenia on Friday, July 27, according to the Special Investigation Service.
According to SIS, Khachaturov overthrew the constitutional order of Armenia by prior agreement with other persons.
The investigator has submitted a petition to the court of general jurisdiction of the first instance of Yerevan to name detention as a preventive measure against Khachaturov.
Khachaturov was summoned for interrogation on Thursday as a witness in an investigation into post-presidential election crackdown on March 1, 2008. Eight civilians and two police officers were killed immediately after the election of a new President 10 years ago.
On March 1, 2008, Khachaturov commanded the Yerevan garrison of the Armenian Armed Forces.
Former Armenian President Robert Kocharyan has also been charged with overthrowing the constitutional order of Armenia.