ԱՄՆ-ն լուրջ միջոցներով է սպառնում Թուրքիային, եթե վերջինս ազատ չարձակի ամերիկացի հոգևոր հայր Էնդրյու Բրանսոնին, որին լրտեսության և ահաբեկչության մեղադրանք է ներկայացվել: Թրամփը պատրաստ է «խիստ պատժամիջոցներ» կիրառել ՆԱՏՕ-ի իր դաշնակցի դեմ:
«Նա շատ է տառապում: Այդ հավատացյալ մարդը պետք է անհապաղ ազատ արձակվի»,-ասել է ԱՄՆ նախագահը 50-ամյա եկեղեցականի մասին, գրում է Deutsche Welle-ն:
ԱՄՆ փոխնախագահ Մայկ Փենսը նույնպես հայտարարել է, որ եթե Անկարան անհապաղ Բրանսոնին ազատ արձակելու քայլեր չձեռնարկի և թույլ չտա նրան հայրենիք վերադառնալ, Վաշինգտոնը «լուրջ պատժամիջոցներ կկիրառի Թուրքիայի դեմ»:
Հուլիսի 25-ին ավետարանչական եկեղեցու 50-ամյա սպասավոր Բրանսոնը, որը գրեթե 2 տարի է անցկացրել թուրքական բանտում, ազատ է արձակվել Իզմիրի դատարանի կողմից և տնային կալանքի տակ է: Ըստ թուրքական ԶԼՄ-ների, դա կապված է նրա առողջական վիճակի հետ: Միևնույն ժամանակ դատարանն արգելել է նրան հեռանալ երկրից: Դատավարությունը սկսվելու է հոկտեմբերի 12-ին: Նրան մեղադրում են ԱՄՆ-ում բնակվող քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի և ՔԱԿ հետ գործակցելու մեջ: Նրան մինչև 35 տարվա ազատազրկում է սպառնում:

США пригрозили Турции серьезными мерами, если она не освободит американского пастора, обвиненного в терроризме и шпионаже.
Глава Белого дома Дональд Трамп 26 июля потребовал от Анкары освободить Эндрю Брансона, проведшего почти два года в турецкой тюрьме, и предупредил, что Соединенные Штаты готовы наложить «жесткие санкции» на своего союзника по НАТО.
«Он сильно страдает. Этот невиновный глубоко верующий человек должен быть немедленно освобожден!»- заявил Трамп о 50-летнем пасторе, пишет Deutsche Welle.
Вице-президент США Майк Пенс также заявил, что если Анкара не примет незамедлительных шагов по освобождению Эндрю Брансона и не выпустит его на родину, Вашингтон «введет против Турции серьезные санкции».
25 июля 50-летний евангелический пастор Брансон, проведший почти два года в турецкой тюрьме, был выпущен судом в Измире из заключения под домашний арест. По информации официального турецкого информагентства Anadolu, это было связано с состоянием его здоровья.
Вместе с тем суд запретил пастору покидать страну. Судебный процесс над ним начнется 12 октября. В вину ему ставится сотрудничество с проживающим в США проповедником Фетхуллахом Гюленом и с запрещенной Рабочей партией Курдистана. Брансону, который отвергает все обвинения, грозит 35 лет лишения свободы.
До своего ареста Эндрю Брансон более 20 лет жил с семьей в Измире на западном побережье Турции, он был настоятелем небольшой церкви.