Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ իր կառավարությունը չի նահանջելու և պատրաստ է իր ճանապարհով գնալ, եթե ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ սահմանի ամերիկացի հոգևորական Էնդրյու Բրանսոնի կալանավորման պատճառով, որին Թուրքիայի իշխանությունները մեղադրում են լրտեսության և ահաբեկչության մեջ:
Բրանսոնը ձերբակալվել է 2016-ի դեկտեմբերին, 2 տարի անցկացրել կալանավայրում, իսկ 2018-ի հուլիսին նրա խափանման միջոցը փոխվել է՝ նա տնային կալանքի տակ է:
«ԱՄՆ-ն չպետք է մոռանա, որ եթե չփոխի իր վերաբերմունքը, ապա ի դեմս Թուրքիայի հզոր և անկեծ գործընկերոջ կկորցնի»,-ասել է Էրդողանը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը լուրջ միջոցներով է սպառնացել Թուրքիային, եթե վերջինս ազատ չարձակի ամերիկացի հոգևոր հորը: Թրամփը պատրաստ է «խիստ պատժամիջոցներ» կիրառել ՆԱՏՕ-ի իր դաշնակցի դեմ: «Նա շատ է տառապում: Այդ հավատացյալ մարդը պետք է անհապաղ ազատ արձակվի»,-ասել է ԱՄՆ նախագահը 50-ամյա եկեղեցականի մասին:
Էրդողանը նաև հերքել է այն ենթադրությունները, թե համաձայնություն կա Բրանսոնին արտերկրում գտնվող Թուրքիայի քաղաքացիների հետ փոխանակելու վերաբերյալ:
Ավելի վաղ Էրդողանը Բրանսոնի արտահանձնումն ԱՄՆ-ին կապում էր քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին Անկարային հանձնելու հետ, որին Թուրքիայում համարում են 2016-ի հեղաշրջման կազմակերպիչ:
Էրդողանը նաև զգուշացրել է, որ Թուրքիան կարող է միջազգային դատարան դիմել, եթե ԱՄՆ-ն որպես պատասխան միջոց հրաժարվի F-35 կործանիչների առաքումից Թուրքիա:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что его правительство не будет отступать и готово «идти своим путем», если США введут санкции из-за ареста американского пастора Эндрю Брансона, которого турецкие власти обвиняют в шпионаже и терроризме.
Брансон был арестован в декабре 2016 года, где провел почти два года, а в конце июля 2018 года был переведен под домашний арест.
«США не должны забывать, что, если они не изменят свое отношение, то потеряет сильного и искреннего партнера, такого как Турция», – заявил Эрдоган во время визита в ЮАР, пишет Deutsche Welle.
Ранее президент США Дональд Трамп объявил о возможном введении санкциях против Турции, ключевого союзника НАТО, из-за случая с пастором. О санкциях также сказал и вице-премьер США Майк Пенс. Брансон, родившийся в Северной Каролине, прожил в Турции 23 года, где проповедовал в церкви в Измире. Брансон был задержан после попытки государственного переворота в 2016 году. Ему грозит тюремное заключение сроком до 35 лет.
Эрдоган также опроверг предположения о том, что было достигнуто соглашение об обмене Брансона на граждан Турции, которые находятся за границей.
Ранее Эрдоган связывал выдачу Брансона в США с экстрадицией проповедника Фетхуллаха Гюлена, которого официальная Анкара считает организатором переворота 2016 года.
Президент Турции также предупредил, что Турция может обратиться в международный суд, если США в качестве ответной меры откажутся от поставок истребителей F-35.