Ազգային ժողովի 38 պատգամավոր անձնական երաշխավորություն է ներկայացրել ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը փոխելու համար: Այդ մասին տեղեկացրել է Քոչարյանի մամուլի խոսնակ Վիկտոր Սողոմոնյանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
«38 պատգամավոր որպես անձնական երաշխավորություն ստորագրել է փաստաթղթի տակ, որով դիմում են ՀՀ գլխավոր դատախազին փոխել երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը», – նշել է Սողոմոնյանը:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ նման նախաձեռնություն պատրաստվում է ցուցաբերել ԱԺ Հանրապետական խմբակցությունը։ Իսկ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արմեն Աշոտյանն ասել էր, որ սկսել են ստորագրահավաքի գործընթաց, «ինչը բխում է թե կուսակցության, թե խմբակցության կողմից գործի առնչությամբ արված հայտարարություններից»:
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու միջնորդությունը։ Քոչարյանը կալանավորված է 2 ամսով։
Քոչարյանը որպես մեղադրյալ ներգրավված է 2008 թվականի նախագահական ընտրություններին հետևած, 10 մարդու սպանությամբ զուգորդված բախումների քրգործում։ Նրան, ՀԱԿՊ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին ու պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանին մեղադրում են սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ։

38 members of the Armenian National Assembly have signed a letter of recommendation, calling for a change in the measure of restraint against former President Robert Kocharyan, who has been arrested for two months.
Kocharyan was apprehended for two months on Friday, July 27 after being charged with overthrowing the constitutional order of Armenia by prior agreement with other persons back on March 1, 2008.
According to Viktor Soghomyan, spokesman for Kocharyan, 38 lawmakers have signed under the letter sent to the Prosecutor General's office, Aysor.am reports.
Kocharyan was summoned for interrogation on Thursday as a witness in an investigation into the post-presidential election crackdown on March 1, 2008. Eight civilians and two police officers were killed immediately after the election of a new President 10 years ago.
Secretary-General of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), Colonel-General Yuri Khachaturov, who commanded the Yerevan garrison of the Armenian Armed Forces on March 1, 2008, has also been charged with overthrowing the constitutional order of Armenia