Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարի տեղակալ, գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Ֆոմինը Երևանում հայտարարել է, որ «Կոմերսանտի» տեղեկատվությունը, թե հարցականի տակ է 100 միլիոն դոլարի վարկի շրջանակում նախատեսված ռուսական նոր սպառազինության մատակարարումը Հայաստանին, ստույգ չէ:
Ըստ «Կոմերսանտի» աղբյուրներ, հարցականի տակ է հայտնվել 100 մլն դոլարի զենքի առաքումը Հայաստան, որը նախատեսված է 2018-ի համար:
«Դա ոչ ստույգ ինֆորմացիա է, ամեն ինչ աշխատում է», – ասել է ռուս գեներալը, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին առաջադրված մեղադրանքներին՝ Ֆոմինն ասել է, որ Խաչատուրովի գործով Հայաստանն արդարադատություն է իրականացնում:
Վերջին օրերին լարվածություն է առաջացել հայ-ռուսական հարաբերություններում, կապված Մարտի 1-ի գործով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորման և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին մեղադրանքներ առաջադրելու հետ: Ըստ «Կոմերսանտի» աղբյուրների ՌԴ պետականա կառույցներում, Մոսկվային հատկապես նյարդայնացրել են ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի դեմ առաջ քաշված մեղադրանքները: Կրեմլում դա լուրջ հարված են համարում ռազմական դաշինքի հեղինակությանը և չեն բացառում, որ ՀԱՊԿ-ը կարող է ղեկավարել մեկ այլ երկրի ներկայացուցիչ:

Deputy Defense Minister of Russia, Colonel-General Aleksandr Fomin has commented on a report published by Kommersant, according to which Russia could cancel the delivery of arms under a $100 million loan agreement signed with Armenia in 2017.
“This is inaccurate information. I do not confirm it. Everything works", Fomin was quoted as saying by RFE/RL Armenian Service.
According to Kommersant’s sources, Moscow was especially irritated by the arrest of the Secretary General of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), Yuri Khachaturov.
Khachaturov, alongside former president Robert Kocharyan, has been charged with overthrowing the constitutional order of Armenia on March 1, 2008 after clashes between civilians and the police that followed presidential elections. Eight civilians and two police officers were killed immediately after the election of a new President 10 years ago. While Khachaturov was released on bail, Kocharyan is still in custody.
The Russian paper alleged that the Kremlin considered the developments in Armenia to be a serious blow to the image of the military bloc and doesn’t rule out that the CSTO could be headed by a representative of another country. Moreover, the report said, arms deliveries under the $100 million deal turned out to be in doubt.