Օգոստոսի 7-ին ԱՄՆ-ն վերականգնել է Իրանի դեմ պատժամիջոցները, որոնք կասեցվել էին 2015-ին՝ Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագրի շրջանակում:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ստորագրած համապատասխան հրամանագրում ասվում է, որ պատժամիջոցները նորից են սահմանվում Իրանի ռեժիմի հանդեպ տնտեսական ճնշում գործադրելու նպատակով, քանի որ այդ ռեժիմից «մի շարք սպառնալիքներ» են բխում: Մասնավորապես, խոսքը միջուկային զենք և այլ տեսակի սպառազինություն մշակելու և տարածելու, ահաբեկչական խմբավորումներին աջակցելու և Իսլամական հեղափոխության պաշտպանների կորպուսի «չարամիտ գործողությունների» մասին է, գրում է Deutsche Welle-ն:
Պատժամիջոցների ռեժիմի վերսկսումը 2 փուլով է անցնում: Օգոստոսի 7-ին կրկին ուժի մեջ են մտնում Իրանի մեքենաշինության, ինչպես նաև ոսկու և թանկարժեք մետաղների և Իրանի արժույթի՝ ռիալի դեմ ուղղված միջոցները: Մասնավորապես, արգելվում է վաճառել Իրանին և առաքել այդ երկիր Իրանի մեքենաշինության հետ կապված ապրանքներ և ծառայություններ, ինչպես նաև ռիալի հետ ֆինանսական գործողություններ իրականացնել:
Նոյեմբերի 5-ին Վաշինգտոնը կվերսկսի Իրանի էներգետիկ հատվածի դեմ պատժամիջոցները, այդ թվում, նավթագազային արդյունաբերության հետ կապված գործողությունները:
Մայիսին Թրամփը հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն դուրս է գալիս Իրանի հետ վեցյակի կնքած միջուկային համաձայնագրից, որով չեղարկվեցին այդ երկրի դեմ գործող պատժամիջոցները: ԵՄ-ն հավատարիմ է մնում համաձայնագրին:

7 Август 2018 - 08:21 AMT
США 7 августа возобновили санкции в отношении Ирана, приостановленные в 2015 году в рамках соглашения по атомной программе Тегерана.
В соответствующем указе, который президент США Дональд Трамп подписал 6 августа, отмечается, что штрафные меры вводятся снова, чтобы оказать экономическое давление на иранский режим, от которого исходит «целый ряд угроз», в частности, разработка и распространение ядерного и других видов вооружений, поддержка террористически группировок и «злонамеренные действия» Корпуса стражей исламской революции, пишет Deutsche Welle.
Возобновление санкционного режима проходит в два этапа. Так, 7 августа снова вступили в силу штрафные меры в отношении автомобильного сектора Ирана, его торговли золотом и драгоценными металлами, а также иранской валюты риал. В частности, запрещаются продажа и поставка в Иран продукции и услуг, связанных с иранских автопромом, а также финансовые операции с риалом.
Через три месяца, 5 ноября, Вашингтон возобновит действие штрафных мер в отношении энергетического сектора Ирана, в том числе операций, связанных с нефтегазовой промышленностью, а также сделок иностранных финансовых учреждений с иранским Центробанком. В частности, будут запрещены сделки с Национальной иранской нефтяной компанией и ее иранской «дочкой» Naftiran Intertrade.
В начале мая Трамп объявил о выходе США из Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД), заключенного с Ираном, Россией, Китаем, Великобританией, Францией и Германией в 2015 году и предусматривающего выполнение Тегераном ряда шагов по ограничению своей ядерной программы в обмен на отмену санкций. Евросоюз выступает против возобновления американских санкций против Ирана и объявил о вступлении в силу 7 августа закона, предоставляющего европейским компаниями защиту от них.