Վրաստանի հնարավոր անդամակցումը ՆԱՏՕ-ին «կարող է պոտենցիալ հակամարտության հանգեցնել» Ռուսաստանի մասնակցությամբ: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը «Կոմերսանտին» տված հարցազրույցում:
ՆԱՏՕ-ի ղեկավարության համապատասխան խոստումները նա անվանել է «միանգամայն անպատասխանատու դիրքորոշում» և «անմիջական սպառնալիք խաղաղությանը»:
ՆԱՏՕ-ի ընդլայնումը Մեդվեդևը համարում է «անմիջական սպառնալիք» և «անմիջական մարտահրավեր» Ռուսաստանին, առավել ևս, որ դաշինքի անդամները դիտարկում են ՌԴ-ն որպես պոտենցիալ հակառակորդ: Նա նշել է, որ Ռուսաստանի համար «Աբխազիան և Հարավային Օսիան ինքնուրույն պետություններ են, որոնց հետ ՌԴ-ն ունի բարեկամական հարաբերություններ, և որտեղ տեղակայված են ռուսական ռազմակայանները»: Իսկ եթե «մեկ այլ երկիր դիտարկում է դրանք որպես իր տարածք, դա կարող է ծանր հետևանքներ ունենալ»,-ասել է Մեդվեդևը:
ՌԴ վարչապետը հույս է հայտնել, որ ՆԱՏՕ-ի ղեկավարությունը կունենա այդքան «խելամտություն, որ ոչ մի բան չձեռնարկի այդ ուղղությամբ»:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը համարշեք է արձագանքելու ՆԱՏՕ-ի ագրեսիվ քայլերին: «Նման ագրեսիվ քայլերին, որոնք անմիջական սպառնալիք են ստեղծում ՌԴ համար, մենք համարժեք ենք արձագանքելու: Մեր գործընկերները, որոնք սրման են գնում, ձգտում են, օրինակ, որ Վրաստանն ու Ուկրաինան ներառվեն դաշինքի ռազմական ուղեծրում, պետք է մտածեն նման անպատասխանատու քաղաքականության հնարավոր հետևանքների մասին»,-ասել է Պուտինը:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Վրաստանն ապագայում դաշինքի անդամ կդառնա, դա հաստատվել է գագաթնաժողովում և կազմակերպությունը կշարունակի նախապատրաստել այդ գործընթացը: Իսկ Բրյուսելում ընդունված հայտարարությունում ՆԱՏՕ-ն հաստատել է, որ Ուկրաինան դառնալու է ՆԱՏՕ-ի անդամ:

7 Август 2018 - 10:28 AMT
Возможное принятие Грузии в НАТО «может привести к потенциальному конфликту» с участием России. Об этом в интервью газете «Коммерсантъ» заявил российский премьер-министр Дмитрий Медведев.
Соответствующие обещания руководства Североатлантического альянса он назвал «абсолютно безответственной позицией» и «просто угрозой миру».
Расширение НАТО Медведев считает «безусловной угрозой» и «безусловным вызовом» России, тем более что члены альянса рассматривают нашу страну «в качестве потенциального противника». Он подчеркнул, что для России «Абхазия и Южная Осетия – это самостоятельные государства, с которыми у нас дружественные отношения, и государства, в которых находятся наши военные базы». Если же «другая страна рассматривает их как свою территорию, то это может привести к очень тяжелым последствиям». Российский премьер выразил надежду на то, что «у руководства НАТО достанет все-таки сообразительности ничего не предпринимать в этом направлении».
Ранее президент РФ Владимир Путин заявил, что Россия будет реагировать соразмерно на агрессивные шаги со стороны НАТО, «тем, кто стремится включить Украину или Грузию в состав альянса, следует подумать о последствиях такой безответственной политики».
«На подобные агрессивные шаги, которые представляют прямую угрозу России, будем реагировать соразмерно. Нашим коллегам, которые играют на обострение, стремятся включить, в том числе, скажем, Украину или Грузию в военную орбиту альянса, следовало бы подумать о возможных последствиях такой безответственной политики», — сказал Путин.