Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին Ռուսաստանին է մեղավոր համարում Վրաստանից Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անջատման համար:
«Ռուսաստանը հիբրիդային պատերազմի միջոցով անջատեց Վրաստանի կենտրոնական իշխանություններից 2 տարածաշրջան» դեռևս 1991-1992թթ.»,-հայտարարել է Մարգվելաշվիլին Թբիլիսիում Լեհաստանի, Լիտվայի և Լատվիայի ԱԳՆ ղեկավարների և Ուկրաինայի փոխվարչապետի հետ հանդիպմանը:
«Մենք չպետք է վախենանք իրերն իրենց անունով կոչել: Այն, ինչ արել և անում է Ռուսաստանն ինքնիշխան պետության դեմ, դա պատերազմ է ՌԴ և Վրաստանի միջև, դա ագրեսիա է, դա օկուպացիա է և բոլոր միջազգային նորմերի ոտնահարում»,-ասել է նա, գրում է Deutsche Welle-ն:
Նույն օրը Թբիլիսիի արվարձանում Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն կառավարության անդամների և բարեկամ պետությունների ներկայացուցիչների հետ ծաղիկներ է դրել 2008-ի օգոստոսյան պատերազմի զոհերի գերեզմաններին:
Բախտաձեն ասել է, թե 10 տարի առաջ վրաց ժողովուրդը կրկին բախվեց ՌԴ բացահայտ ռազմական ագրեսիայի հետ: «Պատերազմ եղավ, որին հաջորդեց Վրաստանի երկու անբաժան տարածաշրջանի օկուպացիան…ՌԴ-ն զավթել է Վրաստանի հսկողության տակ գտնվող 5 կիրճ և ավելի քան 100 գյուղ», -ասել է վարչապետը:
Եվրոպայի Խորհուրդն իր հերթին հիշեցրել է Վրաստանի ինքնիշխանությանը սատարելու մասին:
Մինչդեռ ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը հայտարարել է, որ Վրաստանի հնարավոր անդամակցումը ՆԱՏՕ-ին «կարող է պոտենցիալ հակամարտության հանգեցնել» Ռուսաստանի մասնակցությամբ: Նա նշել է, որ Ռուսաստանի համար «Աբխազիան և Հարավային Օսիան ինքնուրույն պետություններ են, որոնց հետ ՌԴ-ն ունի բարեկամական հարաբերություններ, և պետություններ, որտեղ տեղակայված են ռուսական ռազմակայանները»: Իսկ եթե «մեկ այլ երկիր դիտարկում է դրանք որպես իր տարածք, դա կարող է ծանր հետևանքներ ունենալ»,-ասել է Մեդվեդևը:

7 Август 2018 - 12:02 AMT
Грузинский президент Георгий Маргвелашвили возложил на Россию вину за отделение от Грузии Абхазии и Южной Осетии.
«Россия при помощи гибридной войны отделила от центральной власти Грузии два ее региона» еще в 1991-1992 годах, заявил Маргвелашвили 7 августа на встрече в Тбилиси с главами МИД Польши, Литвы и Латвии и вице-премьером Украины.
«Мы не должны бояться называть вещи своими именами – то, что делала и делает Россия против суверенного государства – это война между Россией и Грузией, это агрессия, это оккупация и это попрание всех международных норм», – отметил он, пишет Deutsche Welle.
В тот же день в пригороде Тбилиси Мухатгверди премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе вместе с членами правительства и представителям дружественных государств возложил цветы на военном кладбище в память о погибших в августовской войне 2008 года. Бахтадзе отметил, что ровно 10 лет назад грузинский народ снова столкнулся с российской открытой военной агрессией.
«Была война, за которой последовала оккупация двух неотъемлемых регионов Грузии… Российская Федерация оккупировала находящиеся под контролем Грузии 5 ущелий и более 100 сел», – заявил премьер, отметив, что оккупация Абхазского и Цхинвальского регионов продолжается до сих пор.
По случаю годовщины войны в Грузии Совет Европы (СЕ) напомнил о поддержке суверенитета этой страны. В своем заявлении глава Комитета министров СЕ Мария Пейчинович Бурич отметила, что конфликт в Грузии, «к сожалению, до сих пор не урегулирован». «Хочу в этой связи вновь заявить о своей безоговорочной поддержке суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах ее признанных мировым сообществом границ. Мои мысли обращены к пострадавшим в результате конфликта, в особенности к многочисленным беженцам», – заявила Бурич.
Ранее российский премьер-министр Дмитрий Медведев заявил, что возможное принятие Грузии в НАТО «может привести к потенциальному конфликту» с участием России. Соответствующие обещания руководства Североатлантического альянса он назвал «абсолютно безответственной позицией» и «просто угрозой миру».