ՀԱՄԱՍ-ի գրոհայինները Գազայի հատվածից մոտ 150 հրթիռ են արձակել Իսրայելի ուղղությամբ: Այդ մասին իր Twitter-ում հայտնել է Իսրայելի պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունը:
Նշվում է, որ 25 ական վնասազերծվել է «Երկաթե գմբեթ» հակահրթիռային պաշտպանության համակարգի միջոցով: Օդային տագնապի ազդանշաններ են հնչել Իսրայելի 19 բնակավայրում: Հրթիռների մեծ մասն ընկել է չբնակեցված վայրերում, գրում է Lenta.ru-ն:
Իսրայելի ավիացիան ի պատասխան ՀԱՄԱՍ-ի 140 օբյեկտ է խոցել Գազայում, այդ թվում թունելներ, կենտրոնակայաններ, մարզչական ճամբարներ, արսենալներ, զորավարժարաններ, ինչպես նաև գրոհայինների դիրքեր և երկաթբետոնե կոնստրուկցիաների գործարանը:
Լարվածությունը Գազայի հատվածում պահպանվում է 2018-ի մարտից, երբ Նակբայի օրվա կապակցությամբ (երբ նշվում է գաղթը այն տարածքից, որտեղ 1948-ին ստեղծվեց Իսրայել պետությունը) սկսված խաղաղ բողոքի ակցիան վերածվեց զանգվածային անկարգությունների և բախումների Իսրայելի զորքերի հետ: Այնուհետև բողոքները գնալով ավելի լարված դարձան, քանի որ ԱՄՆ-ն մայիսի 14-ին իր դեսպանատունը Թել Ավիվից տեղափոխեց Երուսաղեմ:

Боевики ХАМАС выпустили по территории Израиля из сектора Газа около 150 ракет. Об этом в Twitter сообщила пресс-служба Армии обороны Израиля.
Уточняется, что 25 снарядов были перехвачены системой противоракетной обороны «Железный купол». Сирены воздушной тревоги срабатывали в 19 населенных пунктах Израиля. Большая часть ракет упала в незаселенной местности, пишет Lenta.ru.
Израильская авиация в ответ поразила более 140 военных объектов ХАМАС в Газе. Среди них штабы, туннели, тренировочные лагеря, арсеналы, полигоны, а также фабрика по производству железобетонных конструкций и несколько позиций боевиков.
Напряжение на границе сектора Газа сохраняется с марта 2018 года, когда мирный протест, приуроченный ко дню Накба — исходу с территории, где в 1948 году было создано Государство Израиль, — перерос в массовые беспорядки и столкновения протестующих с израильскими войсками. Протесты затем ожесточились в связи с открытием 14 мая посольства США в Иерусалиме. Решение перенести диппредставительство из Тель-Авива Белый дом принял в декабре 2017 года.
Движение ХАМАС основано в 1987 году и признано террористической организацией Израилем, Канадой, США и Японией, а также запрещено в Иордании и Египте. С 2007-го организация контролирует сектор Газа.